Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
483.699
-8.28%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Erzurum'da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı

  Erzurum'da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı

  Erzurum'da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın düzenleyeceği miting öncesi ortalık karıştı. Polis, gruba TOMA ile müdahale etti.
  • 04.06.2015 - 11:30

  İstasyon Meydanı'ndaki miting için HDP'liler hazırlık yaparken olaylar çıktı. Miting alanı yakınında toplanarak HDP'ye Erzurum'da miting yaptırmayacaklarını söyleyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #1

  Erzurum'da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı VİDEO

  "ERZURUM'DAN ÇIKIŞ YOK"

  Miting alanına yakın bölgedeki ev ve iş yerleri Türk bayraklarıyla donatılırken, ellerinde ve sırtlarında Türk bayrakları olan yaklaşık 1000 kişilik grup, saat 10.00 sıralarında slogan atarak yürüyüşe geçti. 'Ya Allah Bismillah Allahüekber', 'Burası Erzurum, Erzurum'dan çıkış yok', 'Apo'nun p..leri' sloganları atarak yürüyen göstericilere polis engel olmak istedi. Meydanın üzerinden bir helikopter sürekli uçarken, TOMA'lar su sıkarak göstericileri durdurmaya çalıştı.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #2

  YARALILAR VAR

  Çıkan arbedede bir polis başından yaralandı. Yaralı polisi almaya gelen ambulansın geçişine izin vermeyen göstericiler, polisle çatıştı. Göstericilerden de yaralananlar oldu.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #3

  BİR KİŞİYİ LİNÇ ETMEK İSTEDİLER

  Miting alanına gelen HDP'liler ile mitingin yapılmasına tepki gösteren şahıslar arasında yaşanan arbedede bir kişi linç edilmek istendi. Polis şahsı grubun elinden güçlükle kurtarabildi.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #4

  MİNİBÜS YAKILDI

  Olaylar sırasında Tekman İlçesi'nden İstasyon Meydanı'ndaki miting alanına giden ve üzerinde HDP bayrakları bulunan 25 D 0877 plakalı minibüse, Honda Kavşağı'nda bir grup taş ve sopalarla saldırdı. Direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, refüjdeki aydınlatma direğine çarparak, durabildi. Bu sırada bir grup aracın etrafına toplanarak, sürücüye saldırmak istedi. Bunun üzerine polis aracın etrafında güvenlik şeridi oluşturup, grubu dağıtmaya çalıştı. Bu esnada içerisinde sürücünün bulunduğu araç, çekiciye yüklendi. Gruptakiler, yaktıkları bir bayrağı bölgeden uzaklaştırılmaya çalışılan çekicinin üzerindeki minibüse attı. Yaklaşık 200 metre giden araç, alev almasının ardından çekicinin üzerinden düştü. Polis ekipleri tarafından güçlükle araçtan çıkartılan ve elbiseleri yanan kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Sürücünün vücudunun çeşitli yerlerinde yanık oluştu.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #5

  JANDARMADAN TAKVİYE İSTENDİ

  Göstericilerin mitingi izlemeye gelen yaklaşık 2 bin kişiye saldırmaması için etten duvar ören güvenlik güçleri yetersiz kalınca jandarmadan takviye istendi. Robocop kıyafetli jandarmalar da göstericilere müdahale etti. Mitingin ardından partililer dağılırken, olaylar da sona erdi.

  Erzurum da HDP mitingi öncesi gerginlik çıktı #6


  Görüş Bildir