Petrol
76.27
0.16%
Euro
19.6837
-0.02%
Dolar
18.6466
0.05%
Altın
1.073
0.15%
Borsa
4916
1.25%
Bitcoin
325.164
2.36%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C

  Eski Yargıtay üyesine FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

  Emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'a verilen hapis cezasını onayan Mustafa Akarsu, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  • AA
  • 21.05.2019 - 13:52
  Eski Yargıtay üyesine FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

  Emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un, üç astsubayın "hipnoz ve işkence" ile ifadelerini aldığı suçlamasıyla 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararı onayan eski Yargıtay üyesi Mustafa Akarsu'nun, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına devam edildi.

  TOPLANTILARA KATILMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

  İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Akarsu ile avukatı katıldı. Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Akarsu, örgüt üyesi olmadığını öne sürdü. Suçlamalara yönelik somut delil bulunmadığını söyleyen Akarsu, 2014'teki Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinde örgüt mensuplarının seçilmesine ilişkin çaba gösterdiğine yönelik tespitleri de kabul etmedi. Sanık Akarsu, örgütsel stratejilerin belirlendiği toplantılara da katılmadığını iddia etti.

  "KAYSERİ HİPNOZ" DAVASI

  Kamuoyunda "Kayseri hipnoz" davası olarak bilinen davada emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un, üç astsubayın "hipnoz ve işkence" ile ifadelerini aldığı suçlamasıyla 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararı onayan Akarsu, kararın dosya kapsamındaki delillerin değerlendirilmesi sonucu onandığını, bu davada örgüt talimatıyla hareket etmediğini savundu. FETÖ'nün Yargıtay imamı, "Kartal" kod adlı firari eski Yargıtay üyesi İlyas Şahin'in bacanağı olan Akarsu, bu akrabalığın da suç teşkil etmediğini söyledi. Akarsu ve avukatının savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

  DURUŞMALARDAKİ HAL VE TAVIRLARI İNDİRİM SEBEBİ

  Daha sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin aldığı karar, heyete başkanlık yapan Daire üyesi Maruf Alikanoğlu tarafından açıklandı. Karara göre, sanık Mustafa Akarsu'ya, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşılarak 8 yıl hapis cezası verildi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza, 12 yıla çıkarıldı. Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları nedeniyle TCK'nin 62. maddesinde indirim uygulanarak, ceza 10 yıla indirildi. Mahkeme heyeti, sanık Akarsu'nun tutukluluk halinin devamına da hükmetti.


  Görüş Bildir