Fatih Üniversitesi Konservatuar bölümü açıldı

Fatih Üniversitesi Konservatuar bölümü açıldı

Fatih Üniversitesi, Türk Müziğini evrensel ölçülerde yorumlayabilecek ve tanıtabilecek bireylerin yetiştirilmesi için Konservatuar bölümü açtı. Türk Müziği bölümüne 2012-2013 eğitim-öğretim yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak. 3 Eylül'e kadar sürecek başvurular internet sitesinden online olarak alınacak.

Sanat bir toplumun gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bu düşünceden hareketle Türk Müziğini klasik ve çağdaş biçimde yorumlayabilecek kişilerin yetişmesi önem arz ediyor. Fatih Üniversitesi Türk Müziği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kınık , yerel manada kültürel ve sanatsal değerlerin yeni nesle doğru olarak öğretilmesinin eğitimle mümkün olacağına işaret etti.

GEÇMİŞ İLE GELECEĞİ AYNI ZEMİNDE BULUŞTURACAK BİREYLER

Çağdaş bilgi ve tekniklerle geçmiş ile geleceği aynı zeminde buluşturacak bireylerin yetiştirilmesinin önemine değinen Kınık, "Sanatın, toplumların kültür ve fikir hayatına yön verici etkin bir rol üstlendiğinin bilinciyle kurulan Konservatuarımız, toplumsal öncülük görevi taşıyan sanatçının ve onun yetişmesi için gerekli olan eğitim özeninin farkındalığı ile yapılandırılmıştır. Sanattaki yaratıcılığın gerçek duyuşlara, gerçek duyuşların da kendi tecrübemize dayandığını bilerek, öğrencilerimizin kültürün derinliklerine hâkim ve ufuklarına kılavuzluk formasyonu edinmeleri öncelikli hedefimizdir." dedi.

Fatih Üniversitesi Konservatuar bölümü açıldı

"SANAT ADINA ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞIZ"

Fatih Üniversitesi Konservatuarı Türk Müziği bölümü eğitim programının idealist hedefler ışığında hazırlandığını ve kadroların bu düşünceyle oluşturulduğunu ifade eden Kınık, yeni açılan Konservatuar Türk Müziği bölümünde, "Klasik Türk Müziği kavramları, Klasik Türk Müziği Tarihi, Klasik Türk Müziği çalgıları, Dünya Müzik Tarihi, solfej, Türk Halk Müziği gibi dersler öğretilmektedir." dedi.

Kınık, ilerleyen zamanlarda yeni açılacak bölümlerle Fatih Üniversitesi konservatuarının daha etkin ve iddialı bir yere geleceğine işaret ederek, "Gelecekte sanat adına çok güzel şeyler yapacağız. Zira içinde yetiştiğimiz kültür buna oldukça uygun. Sanatın göremediklerimizi göstermesi gibi bir gücü var. Bizlerde kültür ve sanata değer veren bir nesil yetiştirmeyi ve görmeyi arzuluyoruz." dedi.

ONLINE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Türk Müziği bölümü öğrenim süresinin hazırlık sınıfı hariç dört yıl olduğunu belirten Kınık, "Adayların 2012 yılı YGS sınavına girmiş olmaları (sayısal-sözel ve eşit ağırlıklı puan türünün herhangi birinden) en az 140 puan almış olmaları gerekmektedir." dedi. Adaylar başvurularını https://konservatuar.fatih.edu.tr/ adresinden online olarak yapabilecekler.