ensonhaber.com

fenomenlerine yönelik kara para aklama soruşturması sürüyor.

Dilan ve Engin Polat çiftinin ardından gözler diğer fenomenlere çevrildi.

Bu kapsamda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığının değerlerini aklama", "resmi belgede sahtecilik" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarına yönelik çalışma yapıldı.

Bir fenomen çift daha paketlendi

Ekiplerce, İstanbul merkezli 25 ilde 134 adrese yönelik operasyonda, sosyal medya fenomeni olarak bilinen güzellik merkezleri sahibi Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen gözaltına alındı.

Şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda sosyal medya fenomeni ve güzellik salonu sahibi Neslim Güngen hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılmıştı.

"Dilan Polat'ı sektöre ben soktum"

Çektiği videoda "Ben sıradan bir insanım." diyen, 127 güzellik merkezi sahibi Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen'in mal varlıklarına tedbir amaçlı el konmuştu.

Ayrıca Neslim Güngen, “Dilan Polat’ı sektöre ben soktum.” sözleriyle dikkat çekmişti.

Yine Neslim Güngen, para saçtığı videoları ve kocasının kendisini aldattığını ifşa etmesiyle de dikkatleri üzerine çekmişti.

İki bin liraya bastırdıkları sahte ustalık sertifikalarını, 20 bin liraya sattıkları iddia edildi

Son olarak yürütülen kara para aklama soruşturması doğrultusunda yeni ayrıntılara ulaşıldı.

Söz konusu şüphelilerin Ankara'da 2 bin liraya bastırdıkları sahte ustalık sertifikalarını, bayiliğe dayalı franchising türü imtiyaz hakkı elde eden şirketlere 20 bin liraya sattıkları iddia edildi.

Ayrıca yapılan incelemelerde söz konusu bayilerin birçoğunun sisteme kayıtlı belgelerinin bulunmadığı ortaya çıktı. Söz konusu şüphelilere ait şirketlerin hesaplarına bloke koyan MASAK'ın, şüphelilere ait şirketlerde ‘ticari faaliyet' adı altında dolaşıma sokulan 1 buçuk milyar liralık finans ağını mercek altına aldığı ve soruşturmanın o rapor doğrultusunda başlatıldığı anlaşıldı.

Ödemeler bankadan değil, taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde gerçekleşmiş

Emniyet ekiplerince yapılan çalışmalarda herhangi bir niteliği bulunmayan yumak ipler ile marketten alınan sıradan nemlendirici kremlere kendilerine ait marka etiketi basarak “kolajen ip tedavisi” ya da “gençleştirme ip tedavisi” şeklinde pazarlama yapıldığı belirlendi.

Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde ayrıca bayilik anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek miktarda para talebinde bulunulduğu ve bu ödemelerin banka kanalıyla değil taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Mali polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda Neslihan Güngen ve eşi İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında 1,5 milyar liralık hesap hareketi olduğu ve bunun MASAk tarafından yapılan incemeler sonunda ortaya çıkarıldığı anlaşıldı.

Nezarette gözyaşlarını tutamadı

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suçtan kaynaklanan mal varlığının değerlerini aklama”, “resmi belgede sahtecilik” ve “nitelikli dolandırıcılık” yapmakla suçlanan şüpheli Neslihan Güngen'in ifadesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki nezarethaneye girince ağladığı için henüz alınamadı.