Euro
15.2709
-0.20%
Dolar
13.4939
-0.10%
Altın
799.2300
-0.16%
Borsa
1912
0.10%
Bitcoin
493.000
1.44%
-2ºC
İstanbul
Bulutlu -2 C
  FETÖ'nün İBB işgal davasında karar

  FETÖ'nün İBB işgal davasında karar

  İBB Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camiisi işgal davasında 5 tutuklu sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 200'er yıl hapis cezası verildi.
  • 10.10.2017 - 20:39

  İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binada görülen duruşmaya, 7 tutuklu sanık ile avukatları katıldı.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Öztürk, sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını tamamlaması üzerine davada kararını açıklayacağını belirterek duruşmaya ara verdi.

  FETÖ'CÜLERE REKOR CEZA

  Verilen aranın adından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar, eski binbaşı Özgür Araz, yüzbaşılar Yavuz Selim Dayı, Muhammed Hayrettin Şahin ile Levent Güngör, üsteğmen Ayhan Bağdat’ın “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

  AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE REKOR CEZA

  Mahkeme, bu sanıklara ayrıca 18 kişiye karşı ayrı ayrı “Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” ve benzer suçlardan toplamda 200’er yıl hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

  Uzman çavuşlar Mehmet Türkmen Seyhan ile Fatih Alkan’a da “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

  Takdiri indirim maddelerini uygulayarak iki sanığa verilen bu cezayı müebbet hapse indiren mahkeme, Seyhan ve Alkan'a “Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” ve benzer suçlardan da ayrıca 166 yıl 8'er ay hapis cezası verilmesini karara bağladı.

  Darbecilerin İBB binasına yaptıkları baskının görüntüleri VİDEO


  Görüş Bildir