Euro
15.5078
-0.18%
Dolar
13.7258
0.05%
Altın
787.88
0.17%
Borsa
1.92
0.52%
Bitcoin
693.290
-4.93%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C
  Fikirci Bey yazdı: CUMA KURULTAYI

  Fikirci Bey yazdı: CUMA KURULTAYI

  Fikri hür, vicdanı hür Fikirci bey Cuma günü yapılan Chp kongresini ele alıyor..
  • 06.09.2014 - 15:47

  Her parti kongre yapar, CHP kurultay toplar. Bazı kongrelerde başbakan seçilir gürültü çıkmaz, CHP beş yılda beş kurultay yapar, büyük gürültü eşliğinde halkın 5 kez seçmediği kişi bir kez daha başkan seçilir. Çünkü CHP’nin halkın tercihlerine alerjisi vardır.

  KLASİK MÜZİK ÇALARLAR AMA BAĞLAMA ÇALANDAN OY İSTERLER

  CHP cumhurbaşkanlığı için bir İslam âlimini aday göstermeyi akıl eder ama kurultayını Cuma namazı vakti yapmamayı akıl edemez. CHP kurultayında klasik müzik çalar ama CHP bağlama çalan, halay çekenlerden oy ister.

  CHP'NİN FITRATINDA VAR

  Gerçi kurultayda kaç kişi çalan klasik müziği ve bestecisini söyleyebilir o da ayrı bir konudur. Bu zaten CHP’nin fıtratıdır, kendini elitist sanır ama avam olacak kadar bile samimi değildir.

  CHP'DE MUHALEFETİN YENİ ŞEYLER SÖYLEYECEĞİNİ SANIRSINIZ AMA..

  CHP akroniktir, zaman dışıdır. Olağanüstü kongrelerde genellikle yenilikçiler muhalif olur, CHP’de ise muhalefet eskinin peşindedir. Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı çıkan alternatif Baykal’dan da geridedir. CHP’de muhalefetin yeni şeyler söyleyeceğini sanırsınız ama en yenisi bile yine en eski en pespaye ezberleri tekrarlar durur.

  İşte İnce’de aynı mavalları tekrarlamış; “CHP cumhuriyeti kuran partidir” demiş. Sanki ikinci mecliste başka bir parti varmış gibi. “CHP 1946’da çok partili rejimi getiren partidir” demiş. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti, bu ülke halkları çok partili sistemi 1876’dan beri bilir. Üstelik içinde Lâzistan, Kürdistan milletvekilleri olan parlamentosu da vardır. O zamanki İngiliz, Alman parlamentolarından çok da farklı değildir. Uzun bir aradan sonra 1908’de yine çok partili sistemle demokrasi yürüyüşünü sürdürür bu halklar. Ancak 1913’de muhalefete tahammül edemeyen İttihat Terakki kafası muhalefeti bir darbeyle yok eder ve 2007’ye kadar da vesayeti elinden bırakmaz.

  CHP HALKIN TERCİHLERİNE 'TENEZZÜL ETMEK ZORUNDA KALDI'

  Yani CHP 1946’da çok partilisi sisteme geçmemiş, çok partili sisteme geri dönmek zorunda kalmıştır. Hitler’in yenilmesinden sonra Avrupa’da demokrasiler yükselişe geçmiş ve tek parti istibdadıyla Avrupa’dan borç alamayacağını ve NATO’ya kabul edilemeyeceğini gören CHP, halkın tercihlerine tenezzül etmek zorunda kalmıştır. Zamanın milletvekilleri İsmet Paşa’ya “yahu beni şu halka boyun eğdirme, oy dilendirme” diye sitem etmişlerdir. Bugüne kadar gerçek çok partili seçimlerin hiçbirini kazanamamış olan CHP, iktidarı da hiçbir zaman terk etmemiştir.

  İSMET PAŞA SOL HAREKETLERE ÇELME TAKMAK İÇİN CHP'Yİ SOLCU/İLERİCİ İLAN ETTİ

  İnce “CHP 1970’lerde sosyal demokrasiyi getiren partidir” buyurmuş. Yanlış. CHP’nin ne sosyallikle ne demokrasi ile alakası olmuştur. Dünyada yükselen ve Türkiye’de de İşçi Partisini parlamentoya getiren sol hareketlere çelme takmak için İsmet paşa CHP’yi solcu/ilerici ilan etmiş, Ecevit de buna inanmıştır. Gerçi Ecevit CHP’nin ne olduğunu 40 yıl sonra anlayıp kendi partisini kuracaktır ama artık iş işten geçmiştir. Ayrıca bu ülkede sosyal politikalar maalesef kendisini sol sanan iktidarlar zamanında değil, liberal sağ iktidarlar zamanında izlenmiştir.

  KILIÇDAROĞLU EKSENSİZ PROVOKATÖRE LAF ANLATIRKEN ERDOĞAN GALLER'DE

  Bir kurultay daha gelip geçiyor, ilericiliği kendiliğinden maruf bir aday kendisini muhalif ilan edip bir yıla yakın süredir geliştirdiği provokatif tavrını alternatif gibi gösterip delegelerden oy istiyor. Zavallı Kılıçtaroğlu da bu eksensiz provokatöre karşı partinin sağa kaymadığını anlatmaya çalışıyor. Bu arada Tayyip Erdoğan da Galler de NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin dünkü oturumlarında yaptığı konuşmada, Irak, Suriye ve Ukrayna'daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktarıyor. Hayır kim nelerle uğraşıyor diye söylüyorum.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir