Gaziantep bombacısı 3 kez tutuklandı hep serbest kaldı

Gaziantep bombacısı 3 kez tutuklandı hep serbest kaldı

Üç olayda da tutuksuz yargılanan bombacı en sonunda dağa kaçtı.

3 KEZ TUTUKLANIP SERBEST KALDI

Bayramın ikinci günü, akşam saatlerinde, cadde ortasında havaya uçurduğu bomba yüklü araçla Gaziantep'i kana bulayan bombacı PKK'lı Murat Filiz'in Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri ile Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılandığı belirlendi.

Sabah'tan Özgür Cebe'nin haberine göre; dava dosyalarına göre, Filiz, Şanlıurfa'da ikişerli gruplarla ev ev dolaşıp "Ben bir Kürdistanlı olarak Kürdistan'da Sayın Abdullah Öcalan'ı siyasal bir irade olarak kabul ediyorum" yazılı dilekçelerle imza topladı. Suçüstü yakalanan Filiz, 7 Mart 2006'da tutuklandı ve 5 yıl hapis istemiyle Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 17 Nisan 2006'da tahliye edilen Filiz, serbest bırakıldıktan 5 gün sonra Şanlıurfa'ya döndü. PKK'nın Gençlik yapılanması Yurtsever Özgür Gençlik Hareketi'nin bölge toplantısına katılan Filiz, 22 Nisan 2006'da tekrar tutuklandı ve hakkında "örgüt üyesi olmak"tan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Filiz, üniversitede öğrenci derneği yöneticisi olduğunu belirterek, "Cezaevinden çıktıktan 5 gün sonra Şanlıurfa'ya gezi ve cezaevinde kalan paramı almak amacıyla gittim. Toplantıya katılmadım" dedi. 7 ay tutuklu kalan Filiz 30 Kasım 2006'da tahliye edildi.

ÜÇÜNCÜDE DAĞA KAÇTI

Filiz, daha sonra Gaziantep'te PKK bünyesindeki Bağımsız Gençlik Hareketi'ndeyken (BAGEH) gözaltına alındı. Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "örgüt üyesi olmak"tan dava açılan Filiz, tutuksuz yargılanırken PKK'nın dağ kadrosuna katıldı. Filiz, davaların birinden beraat etti. Diğer dava ise zamanaşımından düştü.

VALİ ATA: BİR KİŞİ VAR

Gaziantep Valisi Erdal Ata patlama sonrasında yürütülen soruşturmaya ilişkin, şu ana kadar 7 kişinin tutuklandığını hatırlatarak, "Bir kişi var. Onu da emniyet ve jandarmamız yakalamak için gerekli çalışmaları yapıyor" diye konuştu.