Gaziantep bombacısı Karayılan'ın koruması çıktı

Gaziantep bombacısı Karayılan'ın koruması çıktı

Gaziantep'te 4'ü çocuk 9 kişinin öldüğü hain saldırıda bombayı patlatan PKK'lının, örgüt lideri Murat Karayılan'ın koruması "Firaz" kod adlı Murat Filiz olduğu ortaya çıktı. Filiz'in olaydan sonra kırsala kaçtığı yönünde bilgilere ulaşıldı. Saldırıdan kısa süre sonra aracı bölgeye getiren çekicinin şoförünün verdiği eşkâl üzerine çalışmaları bu yönde yürüten Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Terör Daire Başkanlığı'na bağlı özel birim, bombayı patlatan teröristin Murat Filiz olduğunu tespit etti.

Hürriyet'ten Arda Akın'ın haberine göre; Şanlıurfa Siverek nüfusuna kayıtlı 28 yaşındaki Filiz, 2005'te PKK gençlik yapılanması olan BEGAH'a katıldı, ardından Diyarbakır'da örgüt adına faaliyetlerde bulundu.

1 YIL HAPİS YATTI

Filiz, Şanlıurfa'da PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanma yıldönümü nedeniyle düzenlenen yasadışı gösterilere katılarak, polislerle taşlı-sopalı çatışmaya girdi. Gözaltına alınan Murat Filiz, 6 Mart 2006'da tutuklandı. 1 yıl cezaevinde kalan PKK'lı terörist daha sonra serbest bırakıldı.

KARAYILAN'IN KORUMALIĞINI YAPTI

Cezaevinden çıktıktan sonra Diyarbakır kırsalında faaliyet gösteren teröristlerin arasına katılan Filiz, 2 yıl sonra PKK lideri Murat Karayılan'a korumalık yapmaya başladı.

KARAYILAN'IN

Karayılan'ın çevresinde en güvendiği isimlerden biri olan Filiz, bir süre sonra PKK'nın Haftanin kampına giderek bomba eğitimi aldı. 2011 başlarında kampta yeni yetişen PKK'lılara bomba eğitimi verdiği tespit edilen teröristin, olaydan bir hafta önce Diyarbakır kırsalına geçtiği bilgilerine ulaşıldı. Gaziantep'teki bomba talimatının Murat Karayılan tarafından verildiği yönünde bilgilere ulaşan istihbarat birimleri, çalışmalarını bu yönde ilerletiyor. Öte yandan, bombacının saldırı sonrası Suriye üzerinden kırsala kaçtığı iddia edildi. Soruşturmaya devam eden güvenlik güçleri, dün sabah Filiz'in ailesinden 4 kişiyi Diyarbakır'da gözaltına aldı.

FOÇA EKİBİ İDDİASI

Filiz'e yardım ettikleri ileri sürülen ve öğretmen Mahmut H. ile irtibatı bulunan 2 kişi Mersin'de gözaltına alındı. Ayrıca İstanbul'da, bomba yüklü aracı çaldıkları iddia edilen ve PKK'yla bağlantılı 3 kişi gözaltına alındı.
Gaziantep saldırısı sonrası gözaltına alınan bazı şüphelilerin İzmir'in Foça ilçesi ve Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yapılan bombalı saldırıların da organizasyonunda bulunduğu iddia edildi. Ancak emniyet yetkilileri bu iddiayı doğrulamadı.

Gaziantep Valisi'nden saldırıyla ilgili açıklama