Gaziantep saldırısının arkasında başka güçler var

Gaziantep saldırısının arkasında başka güçler var

Gaziantep'te bomba yüklü araçla yapılan son saldırı PKK'nın mühimmat temini, bomba dizaynı ve eylem şekli açısından taktik değişikliğine gittiği değerlendirmelerine neden oldu.

Star'dan Zafer Kütük'ün haberine göre; PKK'nın eylemlerini son dönemde Suriye istihbaratı El-Muhaberat ve İran istihbarat teşkilatı SAVAK'ın planladığı öngörüsünde bulunan istihbarat birimlerini Gaziantep saldırısı haklı çıkardı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınan şüphelilerin yakalanmasıyla şehirlerde gerçekleştirilecek bombalı eylemleri planlayan ekibin de ele geçirildiği belirtildi.

TOPRAK ALTI BOMBALARLA İRTİBAT

İstihbarat birimleri, kırsaldan bombalı eylem için gelen 138 militanın yakalanmasının ardından örgütün toprak altı mühimmatlarla bağlantıyı kestiğini rapor etmişti. Raporda toprak altına gömülmüş halde bulunan mühimmatlardan yaklaşık 1 tonunun terörle mücadele birimleri tarafından etkisiz hale getirildiğine dikkat çekilmişti. İstihbarat birimleri, taktik değiştiren örgütün bombacıyı mühimmatıyla birlikte göndermeye başladığını, şehirlerdeki KCK'lı milislerin yardımıyla eylemlerin gerçekleştirileceğini kaydetmişti.

YENİ TAKTİK ORTADOĞU MENŞEYLİ

Ankara Kumrular Sokak'la başlayan bombalı araç eylemleri yıllardır El Kaide ve Ortadoğulu örgütler tarafından kullanılmasına rağmen PKK'nın bu eylem yöntemine yeni yeni yönelmesi dikkat çekici bulundu. Gaziantep'te 9 sivilin yaşamını yitirdiği hain saldırı tüm ayrıntıları ile birlikte aydınlatılıp şüpheliler adliyeye sevk edilirken PKK uzmanı istihbarat ve terör birimlerinden oluşan ekip bir rapor hazırlayarak İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Başbakanlık'a da gönderilen analizde çarpıcı tespitlere yer verildi.

EL MUHAREBAT ve SAVAK ŞÜPHESİ

PKK'nın, saldırının ardından her kesimden gelen sivil tepki nedeniyle eylemi üstlenmediği gibi KCK Yürütme Konseyi üzerinden kınama açıklaması yaptırdığına dikkat çekilirken olayın perde arkası hakkında bilgiler verildi. Örgütün son dönemde başta Suriye uyruklu Bahoz Erdal olmak üzere Suriyeli sözde yöneticilerin kontrolüne geçtiğine değinilirken bu kişilerin de El-Muhaberat'la ilişkili olduklarının altı çizildi. El-Muhaberat'ın da Esed rejimine destek veren İran gizli servisi SAVAK ile yaptığı işbirliğine dikkat çekildi.