Gaziantep'te yaşayan Kürtler: Birbirimize düşmeyiz

Gaziantep'te yaşayan Kürtler: Birbirimize düşmeyiz

Bombalı saldırıda 9 kişinin yaşamını yitirdiği Gaziantep'teki Kürtler, "Kimse bizi birbirimize düşüremez" diyor. Aynı ses, tüm kentten yükseliyor.

Gaziantep 'te Şehit Kamil İlçe Emniyet Müdürlüğü yakınında gerçekleşen 9 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin, kentte Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde olay çıkardığı haberleri yayılmaya başladı. Saldırının gerçekleştiği polis merkezinin Kürtlerin yaşadığı mahallelere yakın olması da hem tedirginliği hem gerginliği arttırdı. Neyse ki korkulan olmadı ve Kürt mahallesi olarak bilinen Cinderesi, Mevlana , Eyüpsultan, Özgürlük ve Onat Kutlar gibi mahallelerde çıkan ufak tefek olaylar büyümeden kapandı.

İZİN VERMEDİK

Kürt mahallelerinde yaşayanlara göre Şehit Kamil İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün hedef olarak seçilmesinin nedeni, binanın Kürt ve Türklerin yaşadığı mahallelerin sınırında bulunması. Mahalle sakinleri, saldırının amacının Türk - Kürt çatışması çıkarmak olduğunu, ancak buna izin verilmediğini söylüyor. Gelişmeleri televizyondan takip eden mahalle sakinleri, sosyal medyadaki ‘tahrik edici' söylemlerden rahatsız olduklarını sık sık söylüyor. Birçoğu ‘korkudan' konuşmaya pek yanaşmıyor ve “İsmimiz, resmimiz gazetede çıkarsa PKK 'ya hedef oluruz. PKK yüzünden kaçtık memleketlerimizden. Burada da bizi rahat bırakmazlar. Zaten Antep'e kadar da girdiler” diyor. PKK 'nın dış güçler tarafından kullanıldığı fikri de sık sık dile getiriliyor. Kentte yaygın kanaat, böyle bir durumun yaşanmasına Suriye krizinin sebep olduğu yönünde. Mevlana Mahallesi'nde yaşayan Mustafa Aslan, Suriye 'den gelen mültecilerle ilgili endişeli olduğunu söylüyor ve ‘'Urfa'dan Adıyaman 'a kadar Suriyeli doldu. Kampın dışında da rahatça dolaşıyorlar. Bunların içerisinde kimler var, belli değil. Dış güçlere meydan vermemek lazım” diyor.

YILLARDIR HUZUR İÇİNDE YAŞIYORUZ

Aynı mahalleden Müslüm Kırmızıkuş ise Gaziantep 'te uzun yıllar huzur içerisinde yaşadıklarını anlatıyor: “Bunu kimse bozamaz. Bu saldırı öncelikle halka, kardeşliğe yapılmış bir saldırıdır. Bu Türk - Kürt davası değildir.”

Yılmaz Bolat, 4 yaşındaki çocuğuyla beraber patlamaya tanık olduklarını anlatırken, “Saldırıyı yapanlara yazıklar olsun. Sivil insanlardan ne istediler! Bir yaşındaki çocuğun günahı ne! Bunu yapanlar insan bile olamazlar'' diye konuşuyor.

AMAÇ TÜRK-KÜRT KAVGASI ÇIKARMAK

Hüseyin Aslan ise saldırının Kürt mahallelerine de yakın olan polis merkezine yapılmasının nedeninin, Türk - Kürt kavgası çıkarmak olduğunu savunuyor: ‘'Antep'i karıştırmak istiyorlar. Ama başaramadılar.”

DÜŞMAN OLAMAM

Eyüp Sultan Mahallesi'nde esnaflık yapan Celal Tören ise 1998'de Şanlıurfa 'dan göç etmiş. 14 yıldır ilk kez böyle bir olaya tanık olduklarını anlatarak, şunları söylüyor: ‘'Yapanları Allah'a havale ediyoruz. İnsanların ocağını söndürdüler. Mübarek bayramı bize zehir ettiler. Bu vicdan, merhamet işi değil.”

İNTERNETTE YAZANLAR BU AMACA HİZMET ETMESİN

Gaziantepli olan İbrahim Dal ise Celal Tören'in komşusu olduğunu anlatarak söze başlıyor ve şunları söylüyor: “Biz burada birbirimizin ekmeğini yiyoruz. Birbirimize zor günümüzde destek oluyoruz. Bizi birbirimize düşüremezler. İç içeyiz burada, saldırıyı da beraber kınadık. Aynı sofrada oturduğum kardeşime düşman olamam. Hiç heveslenmesinler, internete yazı yazanlar da bu amaca hizmet etmesinler.”

HERKES TEK YÜREK

Kürt mahallelerinden yükselen bu ses aslında hayatın normale dönmeye başladığı tüm kentte yükseliyor. Gaziantep Valisi Erdal Ata, “Bugüne kadar kardeşçe yaşayan Gaziantepli bu sıkıntının da üstesinden gelecek ve provokasyona gelmeyerek terörün amacına ulaşmasına izin vermeyecektir” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Asım Güzelbey, “Onları mutlu edecek bir provokasyona gelmeyeceğiz. Onların ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. Biz, geçmişte Gaziantep olarak hep sağduyu gösterdik, sağduyu örneği olduk. Şimdi de gösteriyoruz. Yarın da göstereceğiz” diye konuşuyor.

Bu arada Gaziantep Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Güneydoğu İhracatçıları Birlikleri ve Gaziantep Organize Sanayi Odası da dün ortak bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Açıklamada, “Bizler Türk, Kürt, Alevi , Sünni demeden bu şehirde el ele ve yürek yüreğe üretmeye ve ülkemizin aydınlık geleceğine birlikte yürümeye kararlılıkla devam edeceğiz” denildi.