Petrol
96.43
-0.23%
Euro
18.3184
0.11%
Dolar
17.9568
0.04%
Altın
1.03
-0.03%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
430.675
2.75%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Geleceğin iletişim teknolojisi: 5G nedir, özellikleri nelerdir?

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi. Peki 5G teknolojisi nedir, özellikleri nelerdir? İşte detaylar..
  • Haber Merkezi
  • 28.04.2021 - 14:48
  Geleceğin iletişim teknolojisi: 5G nedir, özellikleri nelerdir?

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yerli 5G teknolojileri için heyecanın katlanarak arttığını söyledi.

  2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli başarı sağladıklarını anlatan Sayan, "2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz" dedi.

  Akabinde vatandaşlar 5G teknolojisine dair detayları araştırmaya koyuldu. Peki 5G nedir, hangi özellikler var? 5G teknolojisi hakkında merak edilenler..

  5G NEDİR?

  Hücresel ağların altyapısı belirli standartlar çerçevesinde şekilleniyor. Günlük hayatta kullandığımız iletişim cihazları da bu altyapıyla uyumlu olacak şekilde üretiliyor.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hücresel ağların daha verimli ve etkili hizmet sunabilmesi için altyapı kriterleri, belirli zaman aralıklarıyla değişiyor.

  Telekomünikasyon teknolojisinin zaman içinde gösterdiği alt yapı değişiklikleri 1G, 2G, 3G, 4G şeklinde isimlendiriliyor.

  “G” harfi İngilizcede “nesil” anlamında gelen “Generation” kelimesini ifade ediyor. Buna göre 5G açılımı “5. nesil” oluyor. Her nesil öncekine göre yenilikler içeriyor.

  Geleceğin iletişim teknolojisi: 5G nedir, özellikleri nelerdir? #1

  5G TEKNOLOJİSİ ÖZELLİKLERİ

  5G teknolojisi, çok daha hızlı bir internet bağlantısını mümkün kılmaktadır.

  Birbirine bağlanan milyarlarca cihazın duyduğu hızlı internet ihtiyacını karşılayacak olan 5G, en uzun filmleri bile birkaç saniyede indirmeye olanak sağlamaktadır. Bağlantılarda meydana gelen kopukluğun da bu teknoloji ile minimuma inmesi beklenmektedir.

  Saniyede 20 GB hızında bir internet erişimi hedefleyen 5G, hızı ve geniş kapsama alanıyla iletişimi kesintisiz ve son derece hızlı bir hale getirecektir.

  Başlangıçtan itibaren evlerde kullanılabilecek olan 5G ayrıca hastanelerde, akıllı bandaj gibi sağlık cihazlarına da entegre edilebilmektedir. Böylelikle, düşük maliyetli, verimli ve yenilikçi sağlık cihazları ile sağlık sektörünün önemli bir gelişim göstermesi öngörülmektedir.

  5G, daha geniş bir ekosistemde yeni bağlantı seviyeleri ve gelişmiş güven sağladığından, hızlı mobil internetten daha fazlası olacaktır.

  5G, daha fazla kullanıcının internete bağlanmasına izin verir. Bağlantı hızlı ve kararlıdır. Aynı anda birden fazla yüksek talepli uygulamayı çalıştırma kapasitesine sahip olacağı için gelişmiş sanal gerçeklik ve yapay zekanın pratikliğini artıracaktır.

  Akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri pil ömrünün kısa olması. 5G ile mobil cihazların enerji tüketimi azaltılarak pil ömrünün 10 yıla kadar uzatılması hedefleniyor. Ayrıca telefonların ayda 1 kere şarj edilmesinin yeterli olacağı düşünülüyor.

  Geleceğin iletişim teknolojisi: 5G nedir, özellikleri nelerdir? #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir