Petrol
113.32
-0.42%
Euro
17.4875
-0.37%
Dolar
16.6711
-0.07%
Altın
973.99
-0.22%
Borsa
249
0.00%
Bitcoin
335.815
-4.09%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  Görevden alınan savcı Yüzgeç: Tüm haklarımı kullanacağım

  HSYK tarafından Zekeriya Öz, Celal Kara ve Muammer Akkaş ile birlikte Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı görevinden uzaklaştırılan Mehmet Yüzgeç, hakkındaki kararla ilgili yazılı açıklama yaptı.
  • 31.12.2014 - 13:40
  Görevden alınan savcı Yüzgeç: Tüm haklarımı kullanacağım

  Görevden alınan savcı Yüzgeç: Tüm haklarımı kullanacağım #1

  İstanbul’da görevliyken meslektaşı Celal Kara ile birlikte işadamı Reza Zarrab ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkındaki 17 Aralık soruşturmasını yürüten ve geçen Haziran ayında Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Mehmet Yüzgeç, HSYK’nın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin kararını kendisinden önce medyanın öğrenmesini manidar olarak yorumladı.

  Uzaklaştırılma kararını haberlerden öğrendiğini belirten Yüzgeç, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  "GEREKLİ TÜM HAKLARIMI KULLANACAĞIM"

  "Henüz tarafıma veya avukatlarıma yapılmış resmi bir tebligat bulunmamakla birlikte basına yansıyan haberlerden hakkımda yürütülen disiplin soruşturması kapsamında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2’nci Dairesi tarafından oy çokluğuyla tedbir olarak görevden uzaklaştırılmama karar verildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Her hukuk devletinde yolsuzluk soruşturmaları yargı erkinin nüfuz ve itibarını arttıran bir husus olarak görülürken, böyle bir soruşturmanın savcısı olduğum için göreve devam etmemin yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak ve başka bir ile tayin edildiğim ve hakkımdaki soruşturmanın selametine tesir edebilecek hiçbir gücüm olmadığı halde ve dahi soruşturmanın başlamasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen, böyle bir karar verilmiş olmasının takdirini ve dosyanın elimden alındığı süreç sonunda dosya kapsamına takipsizlik kararı verilerek dosyanın kapatılmasının takdirini, kamuoyuna bırakıyorum. Ülkemizde hukuk maalesef bu kararla büyük bir yara almıştır. Böyle bir karardan sonra Cumhuriyet savcıları tarafından nasıl bağımsızlık ve güven endişesi duymadan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları yapmaları beklenebilecektir. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun gizli olması gereken soruşturma kararının henüz işlemin muhatabı olan şahsımdan bile önce basına ve medyaya sızdırılması da manidardır. Yaşadığım tüm bu hukuksuzluklarla ilgili hukuk içerisinde ulusal ve uluslararası yargı mercileri önlerinde gerekli tüm haklarımı kullanacağım."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir