Guayeberalı Davutoğlu

Guayeberalı Davutoğlu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meksika'nın Los Cabos kentinde devam eden G-20 Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı'nın ikinci gününde yapılan oturumda söz alarak, siyasi alandaki bölgesel sorunlara bölge ülkeleri ve bölgesel kuruluşların daha etkin ve kapsayıcı katılımı gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, basına kapalı olarak gerçekleştirilen oturumda, uluslarası sistemin küresel sorunlara daha iyi karşılık vermesi için daha etkin bir düzenleme içinde olması gerektiğini vurguladı.

Davutoğlu, toplantının yapıldığı otelde Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Marcos Timerman ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

AB İLİŞKİLERİ ELE ALINDI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun Ashton ile yaptığı görüşmede başta İran ve Suriye konuları ile Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecindeki son gelişmeler ele alındı.

Davutoğlu'nun görüşmede Ashton'a İran konusunda Türkiye'nin müzakerelerin barışçıl bir şekilde yapılmasından yana olduğunu söylediği belirtti.

Davutoğlu ayrıca, Türkiye'nin müzakerelerin yapılması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu aktardı.

GUAYEBERALI DAVUTOĞLU

Aile fotoğrafı çektiren G-20 ülkelerinin dışişleri bakanları Meksika'nın geleneksel "guayebera" adlı beyaz gömleğini giyerek kameralara poz verdi.

Fotoğraf çekimi sırasında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, diğer ülkelerin dışişleri bakanlarından büyük ilgi gördü.

Fotoğraf çekimi sırasında herkes Meksika'nın geleneksel beyaz "guayebera" gömleğini giyerek poz verirken, bakanlar arasında sadece ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton farklı giyindi.