Gül: Suriye'nin üyeliği askıya alınsın

Gül: Suriye'nin üyeliği askıya alınsın

Cumhurbaşkanı Gül, İİT'nin 4. Olağanüstü Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Suriye'deki gelişmelerin önemine dikkati çekerek, halkına savaş ilan etmiş, helikopter gibi ağır silahlar kullanan bir rejimin, büyük can kaybına sebebiyet verdiğini söyledi.

''Hepimizin bildiği o güzelim şehirler harap edilmekte ve bu yıkım gözümüzün önünde gerçekleşiyor'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK, AMA.."

''Tüm bunlara maruz kalmamak için, Suriye'de dönüşümün kontrollü ve barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi için elimizden geleni yaptık. Ama Baas rejimi bu çabalara silahla karşılık verdi. Bundan sonra en öncelikli yapılması gereken Esed sonrası rejime geçişin süratle gerçekleşmesi. İslam İşbirliği Teşkilatı üyeliğinin askıya alınması gerekir. Bu mevcut savaş da uzun sürerse Suriye'deki ayrılık ve karışıklık, kan ve intikam duygularını onarılmaz bir noktaya getirir.''

Gül, İİT'nin bütün üyelerinin bu sürecin uzamaması için ellerinden gelen her şeyi kararlılıkla yapmasının elzem olduğunu vurguladı.

"TUZAĞA DÜŞÜLMESİN" UYARISI

''Şii-Sünni mezhep kavgası'' tuzağına düşülmemesi uyarısında da bulunan Gül, böyle bir tuzağa düşmenin İslam dünyasının insani ve maddi kaynaklarını kendi iç mücadelesinde tüketmesi anlamına geleceğini, bunun da İslam dünyasını orta çağ karanlığına taşıyacağını söyleyerek dikkatli olunmasını istedi.

Filistin, Mali ve Myanmar'daki gelişmelere de değinen Gül, İİT'nin 13. Olağan Zirvesi'nin Türkiye'de gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.