Gül ve Davutoğlu Mekke'de-Video

Gül ve Davutoğlu Mekke'de-Video

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 4. Olağanüstü Liderler Zirvesi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Mekke'de bulunan El Safa Sarayı'nda başladı. Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı zirveye İslam dünyasından cumhurbaşkanları, başbakan, dışişleri bakanları ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

FOTO-GALERİ İÇİN TIKLAYIN

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

KONUKLAR SARAYDA KARŞILANDI

Konuk, devlet başkanları ve misafirler, Veliaht Prens ile Savunma Bakanı Salman Bin Abdulaziz tarafından karşılandı. Konuklar daha sonra El Safa Sarayı'nda Kral Abdullah ile bir araya geldi. Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı zirveye İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Bahreyn, Ürdün kralları, Mısır, Yemen, Pakistan, Tunus, Nigerya, Çad, Afganistan, Somali, Gabon, Sudan, Bengladeş, Uganda cumhurbaşkanlarının yanı sıra Malezya Başbakanı ile bir çok ülkenin dışişleri bakanları katıldı. Törene dün saat 23.20 sıralarında katılan Cumhurbaşkanı Gül, Prens Salman tarafından karşılandı. Gül, törende Kral Abdullah İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Körfez ülkeleri liderleri ile tokalaştı.

GÜL AHMEDİNEJAD İLE GÖRÜŞECEK

Karşılama törenin ardından, Kral Abldullah gecenin açılış konuşmasını yaptı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da kısa bir konuşma yaptığı toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Mısır ve Pakistan cumhurbaşkanlarıyla bir araya geleceği öğrenildi.