Petrol
109.06
-0.04%
Euro
17.7001
-0.71%
Dolar
16.7204
-0.97%
Altın
988.49
-0.36%
Borsa
2536
-0.72%
Bitcoin
361.138
-0.47%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Güneydoğu'da sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı

  Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava, özellikle Güneydoğu Anadolu'da kendisini hissettiriyor.
  • AA
  • 31.07.2019 - 12:19
  • Güncelleme : 31.07.2019 - 12:19
  Güneydoğu'da sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı

  Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yazın başlamasıyla bölge genelinde genellikle 40 derece altında seyreden sıcaklıklar, temmuzun sonuna doğru 4-5 derece yükseldi.

  CİZRE 44 DERECE

  Sıcaklık bugün Diyarbakır'da 42, Şanlıurfa'da 41, Ceylanpınar ilçesinde 42, Siirt'in Baykan ilçesinde 41, Batman'da 42, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 44, Silopi ilçesinde 41 derece ölçüldü.

  Sıcaklığın yaşamı olumsuz etkilediği bölgede bunalan vatandaşlar klimalı mekanlardan çıkmazken, bazıları park ve bahçelerdeki gölgelik alanlarda, çocuklar ise süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor.

  Güneydoğu da sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı #1

  "GEBELER VE YAŞLILAR DİKKAT ETMEZSE SORUNLAR ÇIKABİLİR"

  Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde bölgede mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklardan olumsuz etkilenilmemesi için özelikle hasta, gebe, yaşlı ve çocukların 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

  "Sıcaklıklar, hasta grupları için ciddi bir risk faktörü oluşturuyor. Kalp hastaları, fazla kilosu olanlar, çocuklar, yaşlılar ve gebeler sıcak havada dikkat etmezlerse ciddi problemlerle karşılaşabilir." diyen Toprak, terlemenin ciddi oranda su, tuz ve diğer elektrolit kaybına neden olduğunu belirtti.

  Güneydoğu da sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı #2

  "ÖLÜMCÜL OLABİLİR"

  Toprak, bunun da ani kan basıncının düşmesine, ısı çarpmasına neden olabildiğine işaret ederek, "Bu ölümcül de olabilir." dedi.

  Rahat elbiselerle dışarı çıkılmasını ve bol su içilmesini öneren Toprak, "Güneş ışınlarını yansıtan açık renk elbise giyilmesi gerekir. Mutlaka bol miktarda su alınması önemli. Dışarıya çıkılması gerekiyorsa da güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye kullanılmalı." diye konuştu.

  "EVDE KLİMANIN ÖNÜNDE SERİNLİYORUZ"

  Diyarbakır'da vatandaşlar, tarihi sur diplerinde gölgede serinlemeye çalışıyor. Sur ilçesinde Anzele'deki süs havuzlarına giren çocuklar da bir yandan serinlerken, bir yandan da arkadaşlarıyla oynayarak eğleniyor.

  Vatandaşlardan İlhan Özcan (39), sıcaktan olumsuz etkilendiğini, Diyarbakır Surları'nın gölgesinde serinlemeyi tercih ettiğini söyledi.

  Kentte hava sıcaklığının hissedilir derecede artığını dile getiren Özcan, "Diyarbakır çok sıcak, özellikle de temmuz ve ağustos ayları. Evde olunca klimanın önünde serinliyoruz. Dışarı çıkınca da surların dibinde serinliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Şehir dışından çocuğunu Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne getiren Ercan Türker, kentteki sıcak nedeniyle zorlandıklarını aktardı.

  Bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların insanları olumsuz etkilediğini belirten Türker, "Bu sene çok sıcak. Bu sıcaklara dayanılmıyor. Ağaç altında serinliyoruz, fazla su tüketiyoruz." şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir