Euro
15.2255
-0.12%
Dolar
13.4045
-0.15%
Altın
795.1000
-0.08%
Borsa
2,029.63
-0.61%
Bitcoin
567.920
-1.60%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 7 C

  Güneydoğu'daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor

  Güvenlik güçleri sadece meskun mahallerde değil kırsalda da teröre karşı harekete geçti.
  • Haber Merkezi
  • 25.04.2016 - 10:45
  Güneydoğu'daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor

  PKK’nın elebaşılarından Cemil Bayık’ın hendek kazılan şehir merkezlerindeki teröristlere “Kırsala çıkın” talimatı vermesinin ardından TSK ve emniyet güçleri terör örgütüne karşı hem meskûn mahallerde, hem de kırsalda 7 gün 24 saat kesintisiz operasyon yürütecek yapılanma için düğmeye bastı.

  Güneydoğu daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor #1

  KIRSALDA DA ÇALIŞMA OLACAK

  Yeni konsepte göre sayıları en az iki katına çıkarılan güvenlik güçleri sadece kent merkezlerinde değil kırsalda da yoğun çalışma yapacak. İşte yeni terörle mücadele planının detayları…

  POLİS VE ASKER SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILACAK

  Hakkari’nin Yüksekova ve Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki operasyonlarını tamamlayan güvenlik güçleri, Mardin’in Nusaybin İlçesi ile Şırnak’taki operasyonlarını sürdürüyor. Kışın sona ermesiyle PKK’nın terör saldırılarını artırabileceği değerlendirilirken, operasyonlara katılan asker ve polis sayısının iki katına çıkartılmasına yönelik hazırlık devam ediyor.

  Güneydoğu daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor #2

  KIRSALDA DA TAM KONTROL PAROLASI

  Habertürk Gazetesi’nden Murat Gürgen’in haberine göre, güvenlik güçleri bir yandan terör örgütüne meskûn alanlarda sağladığı baskıyı korurken, bir yandan da terör örgütünün kırsalda tutunmasını önleyecek. Asker ve polisin birlikte yürüttüğü operasyonlar hem meskûn alanlarda, hem de kırsalda aynı anda devam edecek.

  Güneydoğu daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor #3

  BAHARDA TERÖRİSTLER KIRSALA ÇEKİLECEK

  Güvenlik güçlerinin 15 Aralık’tan bu yana uygulamaya koyduğu müşterek harekât konseptinde, asker-polis uyumu en üst seviyede sağlandı. Terör örgütü PKK’nın, kış başında kent merkezlerine çektiği çatışma ortamını, baharla birlikte kırsala doğru genişletmek isteyeceği değerlendiriliyor.

  Olası saldırıların önlenmesi ve terör unsurlarının bölgeden temizlenmesi amacıyla, hem asker hem de polis sayısı çok kısa süre içinde iki katına çıkarılacak.

  Güneydoğu daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor #4

  KOMANDOLAR 5 İLDE KONUŞLANDIRILDI

  Buna yönelik olarak bölgedeki askeri birlikler yeniden yapılandırılıyor. 20 bin profesyonel askerin görev yaptığı Denizli, Sarıkamış, Tatvan ve Bingöl’deki piyade tugayları komando tugaylarına dönüştürüldü. 4 tugay, personelin komando eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Mardin, Şırnak, Ağrı, Tunceli ve Hakkâri’de konuşlandırıldı.

  Güneydoğu daki polis ve asker sayısı 2 katına çıkıyor #5

  KIBRIS’TAKİ ALEVKAYASI TABURU DA ŞIRNAK’A GÖNDERİLDİ

  Kıbrıs’ta konuşlu Alevkayası Komando Taburu ise geçici görevle Şırnak’ın Beytüşşebab İlçesi’ne kaydırıldı. Daha önce üs korumasını yerine getiren Beytüşşebab Jandarma Alay Komutanlığı’ndaki profesyonel komando taburu ise böylece boşa çıkmış oldu ve yaz boyunca farklı bölgelerde yürütülecek operasyonlar için görevlendirildi.

  PÖH 8 BİNDEN 20 BİNE, JÖH 12 BİNDEN 20 BİNE ÇIKARILACAK

  Kara Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin yanı sıra kolluk kuvvetlerinin sayısı da artırılıyor. Bölgedeki Polis Özel Harekât (PÖH) timlerinde halen 8 bine yakın personel görev yapıyor. Personel sayısı 20 bine çıkacak. Bölgedeki Jandarma Özel Harekât (JÖH) timlerinin sayısı da 12 binlerden 20 binlere yükseltilecek. Kışın çatışmaları kent merkezine çekmeyi hedefleyen PKK, baharla birlikte çatışma alanını Tunceli ve Van kırsalına doğru genişletmeyi hedefliyor. PKK’nın TSK’yı ülke sınırları içinde mücadeleye angaje ederken, Türk askerini sınırın diğer tarafındaki PYD faaliyetlerinden uzak tutmaya çabaladığı değerlendiriliyor.


  Görüş Bildir