Gurbetçilerden vatana destek vergisi alınacağı iddiası asılsız çıktı
AA

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), sosyal medyada yer alan ve kamuoyunu yanıltan açıklamalara ışık tutmaya devam ediyor..

Son olarak gurbetçilerden yıllık 2 bin euroluk "vatana destek vergisi" alınacağı iddiası, sosyal medyada gündem oldu.

DMM'nin sosyal medya hesabından, "Gurbetçiler yıllık 2 bin euro vatana destek vergisi verecek" iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

"Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değil"

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bu iddianın doğru olmadığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değildir. Bahse konu yeni vergi paketine ilişkin piyasadaki paydaşlar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına sunulan öneri ve beklentiler değerlendirilmekte olup, Bakanlık tarafından son haline getirildikten sonra TBMM'ye sunulması planlanmaktadır.

"Yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların, kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir"

Vergide adaletin daha da pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanan yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların, kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)