Gürsel Tekin: AKP deprem vergilerini yollara harcadı

Gürsel Tekin: AKP deprem vergilerini yollara harcadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Deprem Vergisi adı altında toplanan paralar, AKP'nin o çok övündüğü duble yollara harcandı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “İktidar partisi, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğu gerçeğini algılayamıyor" dedi.

ÖNLEM ALMADI, BAŞKA ALANLARA HARCADI

Tekin, AKP'nin "Deprem Vergisi"ni başka alanlarda kullandığını iddia ederek şöyle dedi: “Bu para bile AKP tarafından depreme karşı önlem için değil, başka alanlardaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla harcandı. Dünyada böyle bir uygulama yok. Bir vergi toplandığı alan için harcanır. Deprem Vergisi adı altında toplanan paralar, AKP'nin o çok övündüğü duble yollara harcandı. Bu yüzden Van 'da depreme karşı hiçbir önlem alınamadı ve onlarca yurttaşımız AKP 'nin sorumsuzluğu yüzünden canından oldu. Vergiler depreme karşı önlemler için harcansaydı, Van 'da belki de hiç kimse ölmeyecekti."

AKP'NİN KAR HIRSI CAN GÜVENLİĞİNİ TEHLİYEYE ATIYOR

"AKP'lilerin gözü doymak bilmeyen kar hırsı, yüzbinlerce insanın can güvenliğini tehlikeye atıyor” ifadesini kullanan Tekin, Ulusal Deprem Konseyi'nin de faaliyete geçirilmesini istedi.