Güvercinler Konya'dan Eskişehir'e 7 saatte ulaştı
İHA

Güvercin yarışının final etabına Türkiye’nin çeşitli illerinin yanı sıra farklı ülkeden gelen kuş severler, güvercinlerinin kilometrelerce uzaktan birinci olarak gelmesini bekledi. Konya bölgesinden saat 6.30’da gönderilen 443 güvercin, saat 13.30 civarında Eskişehir’e ulaştı.

Güvercinler Konya'dan Eskişehir'e 7 saatte ulaştı

PARA ÖDÜLÜ VERİLDİ

Yarışmada birinciliği kazanan kuş ise Balıkesir’den gelen Hakan Satılmış isimli vatandaşın “Mavi” cinsli güvercini oldu. Yarışmada birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 2 bin lira para ödülü verildi. Yarış hakkında açıklamada bulunan Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Bilgin Tuncay, bu yarışmalara Türkiye’den ve dünyanın her yerinden vatandaşın katılabileceğini söyledi.

Sahiplerine 10 bin lira kazandırmak için kanat çırptılar- İZLE

Güvercinler Konya'dan Eskişehir'e 7 saatte ulaştı

Kuşların bu yarışlar için kümeslere yavru olarak getirildiğini ve burada eğitime tabi tutulduğunu aktaran Başkan Tuncay, “Bugünkü yarışlar kolombodrum dediğimiz ortak kümes sistemidir. Ortak kümes sisteminde Türkiye’nin her yerinden veya dünyanın her yerinden kuş katılabilir, katılma imkanları vardır. Kuşlar burada bulunan kümeslerde eğitilirler. Burada 5 etap üzerinden yarışlar yapılır ve 5. etapta da bugünkü gibi final yarışında kuşlarımız geldi” şeklinde konuştu.

Güvercinler Konya'dan Eskişehir'e 7 saatte ulaştı

“KÖTÜ YOLDA OLAN GENÇLER BU SPORA GÖNÜL VERMELİ”

Bu yarışların en güzel tarafının farklı insanlar ile bir araya gelmek olduğunu ve kötü yolda olan gençlerin de bu spora başlaması gerektiğini söyleyen Tuncay, “Edirne’den Diyarbakır’a kadar yurdun her yerinden insanlar bu organizasyona iştirak etmişler. Güzel bir spor, bu sporun güzelliklerini hep beraber burada paylaşıyoruz. Ülkemizde kötü yolarda olan gençlerimizin kurtulup böyle bir spora gönül vermeleri bizler için çok güzel bir onurdur. Burada bugün finali son yarışı yapılıyor” dedi.

“KUŞUMDAN ALLAH RAZI OLSUN”

Yarışmaya Balıkesir’den katılan ve birinci olan Hakan Satılmış isimli vatandaş da, bu sporun kendisine her şeyi unutturduğunu, bu işle uğraşırken stres attığını anlattı.

Güvercinler Konya'dan Eskişehir'e 7 saatte ulaştı

KUŞLAR KONYA'DAN GELDİ

Kuşunu bir ihale ile Bulgaristan’dan satın aldığını ifade eden Satılmış, şöyle konuştu: “Gerçekten çok mutluyuz. Bu birinciliği yaşattığı için kuşumuza Allah razı olsun diyorum. Kuşumuzu buraya yavru iken göndermiştik. Buraya alıştı, burada yarıştı ve final 440 kilometreydi. Bu kadar kuşun içinde birinci gelen kuş benimki oldu. Kuşlar Konya’dan geldi. Bulgaristan’dan bir arkadaştan ihale ile almıştık. Buraya 25 günlük yavru iken gönderdik. Burada bakılıyor, büyütülüyor ve yarıştırılıyor. Bu hobi işi gerçekten çok güzel, her şeyi unutturuyor insana. İşi, aşı her şeyi unutturan sevgi dolu bir şey. İnsan onlarla olduğu zaman mutlu oluyor, her şeyi ona yansıtıyor, stresini onunla atıyor, her şeyi onlara borçlu oluyor.”

Öte yandan yarışmada Hakan Satılmış'ın güvercini birinci olurken, ikinci Gaziantep'ten Ahmet-Köroğlu, üçüncü de Eskişehir'den Macur Osman oldu.