Euro
15.3749
0.87%
Dolar
13.6086
0.98%
Altın
801.5520
0.05%
Borsa
1959
0.72%
Bitcoin
524.495
3.82%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C
  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar

  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar

  Habertürk'ün bugün "ÖSYS yerleştirmede skandal" diye verdiği haber, ÖSYM tarafından yalanlandı.
  • 18.08.2012 - 14:12

  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar #1

  Habertürk'ten Neşet Karadağ'ın "ÖSYS yerleştirmede skandal" haberi, ÖSYM tarafından belgelerle yalanlandı.

  73 DOĞRU 97 YANLIŞLA CERAHPAŞA TIP'A GİRECEKMİŞ

  Adana'dan MF3 puanıyla Türkiye 652.si olduğunu iddia eden Edip Şişman'ın yaptığı dört tercihin hiçbirine yerleştirilemediği haberinin aslında yalan olduğu ortaya çıktı.

  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar #2BU DA DERSHANENİN HAZIRLADIĞI "GURUR AFİŞİ"

  Bilgisayarda sonuçlarla oynadığı ortaya çıkan Edip Şişman'ın ÖSYM'nin açıkladığı belgeye göre, aslında 73 doğru, 97 yanlışı var.

  BU PUANLA HİÇBİR TIP FAKÜLTESİNE GİREMEZ

  Adayın en son tercihi olan Çukurova Tıp'a yerleşmesi için Y-MF-3 puan türünde en az 501,01220 puanı olması gerekiyor. Halbuki adayın Y-MF-3 puan türündeki puanı 308,63577 ve başarı sırası da 114076. Adayın bu puanla tercihlerinin ötesinde hiçbir tıp fakültesine yerleşmesi mümkün değil.

  Adayın gerçek sonuç belgesi ile sahte sonuç belgesi karşılaştırıldığında adayın puanları ile oynadığı açıkça görülüyor. Adayın Y-MF-3 puanı gerçekte 308,63577 iken bu puanı kendi hazırladığı sahte belgede 532,63577 olarak değiştirdiği görülüyor. 

  İşte ÖSYM'nin gönderdiği asıl sonuç belgesi:

  BÜYÜK HALİ İÇİN TIKLAYIN
  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar #3

    
  BÜYÜK HALİ İÇİN TIKLAYINSahte sonuç belgesini manşet yaptılar #4

  BU DA SAHTE BELGE

  Sahte sonuç belgesini manşet yaptılar #5

  Habertürk ise haberi böyle verdi:

  ÖSYS yerleştirmede skandal yaşandı. Adana'dan MF3 puanıyla Türkiye 652'incisi olan Edip Şişman, bu sıralama ile Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekirken yazdığı 4 tıp fakültesi tercihine de yerleştirilemedi. En son tercihi olan ve 5 bininci öğrencilerin girebildiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne dahi yerleştirilemeyen Şişman, "Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısını görünce nutkum tutuldu. Dondum kaldım, bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum" dedi.

  TÜRKİYE 652'İNCİSİYİM YALANI

  Şişman, bu sıralama ile en büyük özlemi olan tıp fakültesine kazanmayı garantilemenin sevinciyle ilk tercih olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni (İngilizce) yazdı. İkinci tercih olarak Marmara Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İngilizce), üçüncü tercihine Hacettepe Üniversitesi Tıp, dördüncü tercihine ise Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni yazdı.

  SONUCU GÖRÜNCE NUTKU TUTULMUŞ

  Dün akşam saatlerinde ÖSYM'nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladığını öğrenen Şişman, bir internet kafeye gidip yerleştirme sonuçlarına baktığında şoka uğradı. TC kimlik numarasını ve şifresini giren Şişman, ‘Sonuç: Bir yükseköğretim programına yerleşemediniz' yazısını görünce dondu, kaldı. ‘Nasıl olur? Acaba bir yanlışlık mı var?' diyerek tekrar tekrar sisteme girdi. Ancak, her defasında da yerleşemediğini görünce başından soğuk su dökülmüşe döndü. Bu sırada kendisini kutlamak için arayan dershane öğretmenleri de sonuç karşısında şok oldu.

  ‘BU BİR SKANDAL' DİYOR AMA ASIL SAHTE BELGESİ SKANDAL

  MF3 puanıyla Türkiye 652'inci sırasıyla Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerine girmesine kesin gözüyle bakılırken, yerleştirme sonucuyla açıkta kalan Şişman, sınava hazırlandığı Doruk Dershanesi'nin kurucu müdürü Ziya Dal ile birlikte bu skandalı duyurdu.

  ‘TÜRKİYE BENİMLE DALGA GEÇECEK'

  En büyük ideali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne yerleşmek isterken sonuçla hüsrana uğradığını belirten Şişman, "Ben kesinlikle Cerrahpaşa'yı kazandığımı sanıyordum. Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz' yazısı bana şok etkisi yarattı. ‘Yanlışlıktır' diye defalarca girdim, yine aynı ‘yerleşemediniz' yazısı. Dondum, nutkum tutuldu. Herkes hayret içinde kaldı. Ben ÖSYM'nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal. Artık, arkadaşlarım ve Türkiye benimle ‘652'inci boşta kaldı' diye dalga geçecek. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum" dedi.


  Görüş Bildir