Petrol
96.05
-0.62%
Euro
18.3247
0.14%
Dolar
17.9616
0.07%
Altın
1.031
0.02%
Borsa
2791
0.00%
Bitcoin
429.209
0.41%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Haluk Koç CHP Parti Meclisi kararlarını açıkladı

  CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, "CHP, 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adaylarını üyelerinin katılımıyla ön seçim yoluyla belirleme kararı almıştır" dedi.
  • İHA
  • 15.02.2015 - 17:22
  Haluk Koç CHP Parti Meclisi kararlarını açıkladı

  chp

  CHP Parti Sözcüsü Koç, gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısının ardından alınan kararları açıkladı.

  55 SEÇİM BÖLGESİNDE ÖN SEÇİM

  CHP'nin hangi seçim bölgesinde hangi yöntemlerde adaylarını belirleyeceğine yönelik tarihi bir toplantı yaptıklarını belirten Koç, "Seçimlere girecek siyasi partiler arasında kendi tüzüğünde yaptığı değişikliklerle üyelerinin demokratik katılımıyla en geniş ön seçim uygulamasını hayata geçirme kararlılığını zaten göstermiştik. Bu çerçevede bugün için Türkiye'de adı geçen siyasi partilerden hemen hemen hepsi belli vesayet odaklarından veya görünürdeki ya da perde arkasındaki güç noktalarından gelen talimatlarla adaylarını belirleyebilme yolunu seçerken CHP, 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adaylarını üyelerinin katılımıyla ön seçim yoluyla belirleme kararı almıştır" dedi.

  30 İLDE MERKEZ YOKLAMASI İLE KARAR ALINACAK

  45 ilde hakim denetiminde, 10 ilde ise örgüt denetiminde tüm üyelerin katılımıyla aday belirleme yolu tespit edildiğini açıklayan Koç, geriye kalan 30 ilde ise merkez yoklaması kararı alındığını bildirdi. Koç, Siyasi Partiler Yasası ve CHP İç Tüzüğü'nün öngördüğü kontenjan ve merkez adaylarının ise belirli seçim bölgelerinde kullanılacağını dile getirdi.

  1987 ve 1991 Genel Seçimleri sonrasında en geniş oranda ön seçim uygulamasının 2015 seçimleri için CHP tarafından kullanılacağını belirten Koç, "Demokrasinin giderek daraltıldığı günümüzde bu karar, 'demokrasi' diye bağırıp duran diğer siyasi partilere de bir örnek teşkil edebilecektir" diye konuştu.

  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU ELEŞTİRİSİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti'nin çeşitli il kongrelerinde yaptığı konuşmaları eleştiren Koç, "O zaman Sayın Davutoğlu'na soralım, bu boş saçmalamalarının yanında, senin böyle bir demokratik cesaretin var mı, senin iktidar partisinin genel başkanı olarak adaylarını üyelerinin katılımıyla demokratik şekilde hakim huzurunda belirleyebilme iraden var mı? Saçma sapan konuşup duruyorsun. Yok bonzai, yok molotof... Yani bunlar siyaset kalpazanlığına girecek türde laflar. Kelimeleri seçerek kullanıyorum çünkü kalpazan sözü hukuk dilinde belirli suçlar için kullanılan bir karşılıktır. Laf kalpazanlığı da siyasette bu örneklerle ortaya çıkmış oluyor. Bütün bunları yapacağın yerde vekil adaylarını halkın belirleyebileceği bir genel başkan iradesi sergile" ifadelerini kullandı.

  ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI 17-24 ŞUBAT ARASI

  Parti Meclisi'nde alınan diğer kararları açıklayan Koç, 17-24 Şubat tarihleri arasında adaylık başvuruları Genel Merkez'e yapılabileceğini belirtti.
  Koç, İstanbul, Ankara, İzmir illerinde CHP'nin 1. sıra milletvekili aday adaylarının kadın olacağını bildirdi.

  ÖN SEÇİM YAPILACAK İLLER

  29 Mart'ta tüm üyelerin katılımıyla hakim gözetiminde ön seçim yapılacak illeri açıklayan Koç, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat illerinde bu kapsamda ön seçim yapılacağını açıkladı.

  Koç, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Muğla, Mersin, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere toplam 10 ilde, CHP örgütlerinin denetiminde tüm 29 Mart'tan daha önce eğilim yoklaması yapılacağını bildirdi.

  CHP'NİN YÜZDE 10'UN ALTINDA ALDIĞI İLLERDE MERKEZ YOKLAMASI

  Merkez yoklamasının ise 30 seçim bölgesinde yapılacağını duyuran Koç, bu illerden 17'sinin CHP'nin yüzde 10'un altında oy alındığı seçim bölgelerini kapsadığını belirtti. Koç, söz konusu illerin Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Yalova ve Eskişehir seçim bölgeleri olduğunu açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir