Dolar
6.8124
-0.0308%
Euro
7.4251
-0.0646%
Altın
1733.13
-0.0893%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
379.317
-0.2225%
Bitcoin
61735.3
-1.9723%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C
  Haşim Kılıç muhalefet lideri gibi konuştu

  Haşim Kılıç muhalefet lideri gibi konuştu

  Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, sessizliğini bozdu. Kılıç görevden ayrıldıktan sonra yaptığı ilk konuşmasında hükümeti hedef aldı..
  • 16.10.2015 - 13:09

  Haşim Kılıç muhalefet lideri gibi konuştu

  HAŞİM KILIÇ

  Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bir otelde düzenlenen Hukuk Devleti Konferansı’na katıldı. Kılıç, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  'SİYASETE GİRMEM' DEDİ MUHALEFET LİDERİ GİBİ KONUŞTU

  Basın mensuplarının "Siyasete girmeyi düşünür müsünüz ya da bir parti kurulumu içine girer misiniz?" soruları üzerine Kılıç şöyle cevap verdi: “Ben şu anda Türkiye’ye hizmet etmenin sadece siyasi partilerle olacağına inanmayan birisiyim. Şüphesiz ki bu siyasi partileri küçültme veya itibarsızlaştırma anlamında söylemiyorum. Siyasi partiler bu ülkenin vazgeçilmez değerleridir, çok önemlidir ve sorunların çözüm merkezidir.

  "ÜLKEYE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM"

  Şu anda Anayasal Adalet Platformu adı altında ülkemize hizmet etmek üzere hukuksal sorunların, ülkenin meselelerini inceleyen, araştıran bir merkez oluşturmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki ülkeye hizmeti o çatı altında yürütmeye çalışacağım.

  "ŞU ANDA SİYASİ PROJE YOK"

  Şu anda herhangi bir siyasi proje gözükmüyor. Dolayısıyla siyasi bir rakip olarak ortada gözükmeyeceğim. Dün bazı basın organlarında benim bir partiye bayrak açtığım, açacağım şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Öyle bir kulvarda değil, ifade ettiğim platform içinde devam edeceğimi burada bir kere daha ifade etmek istiyorum.”

  ZALİM DEVLETE HADDİNİ BİLDİRMEK GEREK

  Adaleti üretememesi durumunda hukukun ‘hukuk’ olamayacağının alını çizen Kılıç, “Hukuk devleti; insanlık onurunun özü olan temel hak ve özgürlükleri üstün hukuk kuralları ile koruyup kuşatan, aynı zamanda sınırlarını aşan devlete haddini bildiren ve ona baş eğdiren güç diye de tanımlanabilir. Esasen devlet kurma ihtiyacı da tam olarak bu görevi yerine getirmek için ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

  AYDINLARIN SUSKUNLUĞU UTANÇ VERİCİ

  Haşim Kılıç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Adaletin vesayet odaklarından korkanlarla değil ancak vicdan azabı çekmekten korkanların eliyle gerçekleşeceği açıktır. Hukukun yerine korkunun hakim olduğu dönemlerde aydınlarımızın tepkisizlik ve suskunluğun arkasına gizlenerek zalimlikleri savuşturma refleksi ürkütücü ve utanç vericidir.”

  Görüş Bildir