Petrol
94.27
-0.87%
Euro
18.252
-0.01%
Dolar
17.9601
0.01%
Altın
1.029
0.12%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
435.631
-2.63%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C
  Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

  Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

  Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreninde konuştu.
  • 02.02.2015 - 11:37

  Haşim Kılıç ın yemin töreni konuşması #1

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AYM üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreninde konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da bulunduğu salona konuşma yapan Kılıç, AYM'ye yapılan bireysel başvurular hakkında açıklamalarda bulundu.

  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ VURGULADI

  Haşim Kılıç, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde yürüdüğümüz sürece sorunlardan korkmak anlamsızdır. Her şeye rağmen geleceğe umutla bakıyoruz. Türkiye’de artık kurumlara ülkeyi kurtarma çağrıları yapılan dönem kapanmıştır" dedi.

  Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması Video

  Haşim Kılıç ın yemin töreni konuşması #2

  İŞTE HAŞİM KILIÇ'IN O KONUŞMASI

  İşte Kılıç’ın konuşmasından satır başları:

  "AYM bireysel başvuruda vermiş olduğu kararlarıyla bir yandan vatandaşın özgürlük alanını genişletirken diğer yandan da hakların teminatı olma konusunda güçlü bir çaba sarf etmektedir. İş yükü sorunun asıl kaynağı uzun yargılama ve uzun tutukluluk gibi kronik yapısal sorunların henüz çözülememiş olmasıdır.

  Haşim Kılıç ın yemin töreni konuşması #3

  Mahkememize yapılan başvuruların çoğu adil yargılama hakkı, uzun tutukluk ve mülkiyet sorunlarıyla ilgili başvurulardır. Davalar makul sürede bitirilememektedir. Bireysel başvuru konusunda artan iş yükü için yargıdaki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim…

  Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye'de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir