Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.809
-1.89%
15ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 15 C
  Haşim Kılıç'tan Anayasa Komisyonu'na sert sözler

  Haşim Kılıç'tan Anayasa Komisyonu'na sert sözler

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ilerleme kat edemeyen anayasa çalışmaları üzerinden siyasi partileri eleştirdi.
  • 22.11.2013 - 23:32

  Haşim Kılıç tan Anayasa Komisyonu na sert sözler #1

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, KTO Karatay Üniversitesi tarafından Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada anayasa çalışmalarına değindi.

  EVREN ANAYASASI'NDAN FARKI YOK

  Kılıç"Kenan Evren'in yaptığı anayasa ile bugün yapılmak istenen anayasanın arasında bir fark var mı? Doğrusu ben fazla bir fark görmüyorum" diyen Kılıç, Bugün Parlamentoyu oluşturan siyasi partilerimiz bir anayasa yapmak üzere harekete geçti. Peki nasıl geldi bu arkadaşlar? Yine siyasi parti başkanlarının iradeleriyle oluşmuş milletvekillerinin oluşturduğu bir meclis var. Yani Kenan Evren'in yazdıklarıyla, bunların söyledikleri arasında ne fark var dedi.Kılıç, "Meclisin sağlıklı oluşabilmesi için ciddi bir siyasi partiler kanunu ve bir de seçim kanununun hazırlanması lazım. Bunlar hazırlanacak ve bunlar sonunda oluşturulacak.Mecliste siz gerçek bir demokratik anayasayı üretebilirsiniz aksi halde mümkün değil" ifadelerini kullandı.

  Haşim Kılıç'tan Anayasa Komisyonu'na sert sözler

  "EVLENME VAADİYLE KANDIRILMIŞ İNSAN GİBİYİM"

  Anayasa Mahkemesi Başkanı sert eleştirilerine şu sözlerle devam etti: "Bu arkadaşlar 60 maddede anlaştılar. Bunlar zaten katalog haklar. Bu haklarda anlaşmak için çok çaba sarfetmenize zaten gerek yoktu. Esas anlaşılması gereken konular ceplerinde ve bekliyor. Demokrasinin müzakere imkanını kullanmadılar. Kullanmadıkları için de uzlaşamadılar. Eğer müzakere edilseydi, uzlaşma sağlanmış olurdu. Bunun için uzlaşma kültürünüz olacak. Bunların hiçbirini maalesef biz göremedik. Sonucu hepiniz biliyorsunuz. Bitti bu iş. Seçim yaklaşıyor. Bu milletin huzuruna nasıl çıkacaklar. 2011 yılında söyledikleri, verdikleri sözlerin izahını nasıl yapacaklar bunlar. Ben doğrusu kendimizi evlenme vaadiyle kandırılmış insanlara benzetiyorum. Nikah masasına oturulmadı. Bunun faturasını bu siyasi partiler çekecektir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir