Petrol
97.35
-0.82%
Euro
18.4182
0.09%
Dolar
17.953
0.12%
Altın
1.035
-0.34%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
446.054
1.28%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Hava kirliliği sigara içmek kadar tehlikeli

  İTÜ'den Prof. Dr. Hüseyin Toros'un nüfusu en fazla olan 4 büyük ili baz alarak yaptığı hesaplamaya göre İstanbul'un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye eş değer.
  • DHA
  • 06.01.2020 - 12:16
  Hava kirliliği sigara içmek kadar tehlikeli

  Hava kirliliğine neden olan zararlı partikül maddeler, akciğer ve alt solunum yolları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

  HER YIL 7 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR

  İnsan sağlığını sigara kadar tehdit eden hava kirliliği dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre her yıl 7 milyon kişi hayatını kaybediyor, Türkiye'de ise bu rakam 30 bin civarında.

  DÜZENSİZ ŞEHİRLEŞME VE TRAFİK YOĞUNLUĞU

  Havası en kirli ülkelerde başı Hindistan, Çin, Mısır, Pakistan çekiyor. Buradaki en önemli faktör düzensiz şehirleşme ve trafik yoğunluğu.

  EN BÜYÜK RİSK BURSA'DA

  İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne sermek amacıyla sigara üzerinden bir çalışma hayata geçirdi. 2018 yılı hava kirliliği değerleriyle nüfusu en fazla olan 4 büyük ili baz alarak sigara üzerinden hesaplama yapan Dr. Toros, “İstanbul'un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye eş değer. Bu rakamı Ankara'da 17, İzmir'de 23, Bursa'da ise 38 olarak bulduk. Hava kirliliği oranı her şehirde aynı değil. O yüzden sigara paketi sayıları da değişiyor. Şehri planlarken meteorolojik şartlar, çarpık yapılaşma, sanayileşme ve o yıl içindeki değişkenler oranı etkiliyor." dedi.

  "ATMOSFERİ KİRLETİYORUZ"

  Nüfus ve trafik yoğunluğuyla birlikte hava kirliliğinin de arttığını Dr. Hüseyin Toros, “İstanbul'da 4 milyonun üzerinde kayıtlı araç var. Bu araçlar genelde fosil yakıt kullanıyor. Doğalgaz dışında evlerimizde kullanılan diğer yakıtlar da dahil olmak üzere atmosferi kirletiyoruz." ifadelerini kullandı.

  "ŞEHİRLERİ METEOROLOJİK ŞARTLARA GÖRE PLANLAMAK GEREKİYOR"

  Şehirleşmenin hava kirliliğini artırdığını belirten Dr. Toros, “Fakat şehirleşme iyi planlamışsa örneğin, meteorolojik şartlar göz önünde bulundurmuşsa hava kirliliği oranı yükselmeyebilir. Ancak dünya genelinde şehirler meteorolojik şartlara göre planlanmadığı için hava kirliliği giderek artıyor." diye konuştu.

  "SANAYİ TESİSLERİ, EVLER VE YOLLAR, RÜZGAR YÖNÜNE PARALEL YAPILMALI"

  Hava akımı olmadığı zaman kirliliğin arttığını vurgulayan Dr. Toros, “Sanayi tesislerinden çıkan duman rüzgarla birlikte şehir merkezine doğru gidiyorsa iyi bir planlama yapılmamış demektir. Evler, cadde ve sokaklar hakim rüzgar yönüne paralel olarak yapılmalıdır. Buna dikkat edilmezse şehirlerde hava akımı olmayacağı için kirlilik miktarı artar." ifadelerini kullandı.

  BİRÇOK HASTALIĞI TETİKLİYOR

  Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fatih Hikmet Candaş ise hava kirliliğinin insan sağlığı için büyük bir sorun olduğunu söyleyerek, birçok hastalığı tetiklediğini dile getirdi. Uzun süre hava kirliliğine maruz kalan kişilerde inme, felç ve kalp damar hastalıklarının görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Candaş, “Özellikle kış aylarında hava kirliliği nedeniyle KOAH alevlenmelerine, astım ataklarına ve akciğer enfeksiyonlarına sık rastlıyoruz. 2013 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) çalışmasına göre hava kirliliği akciğer kanserine neden oluyor. Yine uzun süre hava kirliliğine maruz kalan kişilerde inme, felç, kalp damar hastalıkları görülüyor." diye konuştu.

  HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ NEDENİ

  “PM2,5, havada asılı kalan 2,5 mikrondan küçük olan zararlı partiküllere verilen isimdir." diyen Op. Dr. Candaş, “Bu zararlı partiküller nefes yoluyla akciğer hava keseciklerine direk gidebiliyor. Akciğerlerde ciddi enfeksiyonlara uzun dönemde de kansere neden olabiliyor. PM2,5, kan yoluyla yayılarak damar sertleşmelerine yol açıyor." ifadelerini kullandı.

  YILDA 30 PAKET SİGARA İÇMEK AKCİĞER KANSERİ RİSKİ TAŞIYOR

  İstanbul için yılda 16 paket sigaranın önemli ve yüksek bir rakam olduğunu söyleyen Op. Dr. Candaş, “Yılda 30 paket sigara içenleri akciğer kanseri için riskli grupta sayıyoruz. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara. Hava kirliliği de sigara gibi insanı zehirliyor eğer önleyebilirsek, akciğer kanserini, diğer hastalıkları da azaltmış oluruz. Yılda 30 paket sigara içmek, akciğer kanserine yakalanma riskini artırıyor. Bu kişiler tarama programı içine dahil ediliyor." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir