HDP'den izleme heyeti açıklamasına ilk tepki geldi

j

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İmralı Adası'na gidecek bir izleme kurulunu olumlu karşılamayacağına ilişkin açıklamasına HDP cephesinden tepki geldi. Açıklamaların hemen ardından HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü açıklamanları, "Kürt sorunu yoktur" anlayışının bir devamı ve Cumhurbaşkanı'nın her şeyi 'tek elde' toplama gayretinin bir ürünü olduğunu söyledi.

"SÜRECE TAKOZ KOYUYOR"

Kürkçü, "Bu sözlerle ilgili henüz bir mütalaa yapmadık ancak dil sürçmesi olduğunu da sanmıyorum. Sürece izleme kurulu gibi üçüncü bir taraf oluşturulması konusu İmralı'da Öcalan ve devlet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde netleşmişti. Bunun uygulamasının nasıl olacağı bekleniyordu. Şimdi, Cumhurbaşkanı siyasi sorumluluğu olmayan bir alanda açıklama yaparak çözüm sürecine takoz koyuyor" dedi.

"HER ŞEYİ TEK ELDE TOPLAMAK İSTİYOR"

Ertuğrul Kürkçü, "Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, üstelik Yalçın Akdoğan gibi kendisine yakın olarak değerlendirilen bir ismin yürüttüğü sürece bu aşamada neden böyle bir müdahalede bulundu?" sorusuna "Cumhurbaşkanı kendisinden başka hiç kimsenin inisiyatif kullanmasını istemiyor. Her şeyi tek elde toplamak istiyor ancak bu tek elde toplama isteği tek elden dağılmayı getirecek, bunu kendisi de görecek" cevabı verdi.