Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.443
0.57%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  HDP'den saldırı açıklaması: Başka bölgelere sıçrayabilir

  HDP'li Ayhan Bilgen, Diyarbakır'da emnniyet binasına yapılan bombalı saldırı ile ilgili "Başka bölgelere sıçrayabilir" ifadesini kullandı.
  • 14.01.2016 - 16:11
  HDP'den saldırı açıklaması: Başka bölgelere sıçrayabilir

  HDP den saldırı açıklaması: Başka bölgelere sıçrayabilir #1

  HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, TBMM'de yaptığı basın açıklamasında 'barış bildirisi' metnine imza atan akademisyenlere sahip çıktı.

  "NE KADAR ASKER VARSA O KADAR GÜVENLİ OLMUYORSUNUZ"

  Ayhan Bilgen, basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin askerlikle ilgili yeni bir taslak olduğunu sorusu üzerine Bilgen şunları söyledi: "Biz askerlik hizmetinin zorunlu olmamasını savunuyoruz. Vicdani ret hakkını savunuyoruz. Askerlik yapmak isteyenler bunu vatan sevgisi yada bir görev olarak yapabilir. Ama dünyada bunun başka kamu hizmetleriyle karşılanmasına dair örnekler var. Topluma karşı bir görevse yolları bulunabilir. Güvenlik politikaları açısından da ne kadar asker varsa o kadar güvenli olmuyorsunuz. Türkiye'nin içeride ve dışarıda düşman üretip sonra da sorunu asker istihdamıyla çözmeye çalışmasının ne iç barışa ne de bölgesel faydası yok."

  "ÇINAR'DAKİ SALDIRI BAŞKA BÖLGELERE SIÇRAYABİLİR"

  Bilgen Çınar'daki terör saldırısının sorulması üzerine ise şu cevabı verdi: "Bu çatışmanın galiba kısır döngüsüdür. Israrla uyarılarımız kısır döngüden çıkalım yani kimse hayatını kaybetmesin asker polis sivil çocuk yaşlı genç masum insanlar ölmesin diye uyarımız bundan kaynaklanıyor. Savaşın kazananı bu anlamda olmaz. Ama barışın da kaybedeni olmaz. Siz gerçekten insanca yaşamayı tercih etmişseniz bunu konuşarak sorunları çözmek ve sorumluluklarınızla yüzleşmeye cesaret etmek her şeyi tartışmak şiddeti tamamen bitirecek bir hukuku inşa ederek aşabiliriz. Dolayısıyla yani oradaki saldırı Çınar'daki, önümüzdeki günlerde asla istemeyiz ama bu şiddetin bu çatışmanın başka bölgelere de yayılması karşısında siyasetin sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Bir an önce bu kanın durmasına karşı bir çaba arayış içinde olması gerekiyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir