Euro
15.3369
0.13%
Dolar
13.5389
0.07%
Altın
789.0240
-0.06%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.55%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C
  Hidayet Şefkatli Tuksal: AK Parti'de etkili 3 cemaat var

  Hidayet Şefkatli Tuksal: AK Parti'de etkili 3 cemaat var

  Hidayet Şefkatli Tuksal, AK Parti'nin içinde temsil edilen üç etkili cemaatin olduğunu söyledi.
  • 29.10.2012 - 11:43

  Hidayet Şefkatli Tuksal: AK Parti de etkili 3 cemaat var #1

  Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal, Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e röportaj verdi. Tuksal, AK Parti'nin tabanını oluşturan dindar kesimdeki duyguları, düşünceleri, eleştirileri, tepkileri ve beklentilerini anlattı. AK Parti'nin on yıllık iktidarında neler değiştiğini, askerî vesayete karşı mücadelenin verildiği ilk günlerden bugünlere nasıl gelindiğini anlattı.

  AK PARTİ'DE ETKİLİ 3 CEMAAT VAR

  Tuksal, AK Parti'nin içinde temsil edilen üç etkili cemaatin olduğunu söyledi. Bunların "Topbaşlar Grubu, Menzil Cemaati ve Gülen Cemaati" olduğunu belirten Tuksal, "Bunlar dışında daha küçük cemaatler de vardır tabii. AK Parti şu anda kendi kesimini, dindarları özgürleştirmeye çalışıyor. AK Parti Alevileri özgürleştirmeye çalışmıyor." dedi.

  GÜLEN CEMAATİ HUKUKÇU YETİŞTİRİYOR

  Gülen cemaatinin parlak beyinlerinin alternatif strateji gereği hukukta olduğunu söyleyen Tuksal, "Gülen Cemaati, önceleri hep öğretmen yetiştirdi. Sonra Dershane, okullar açtı, öğretmenleri orada istihdam etti. Sonra asker, polis yetiştirdi. Şimdi de hukukçu yetiştiriyor. Bütün parlak beyinler hukukta. Bu, alternatif bir stratejidir." dedi.

  AK PARTİ'Yİ TARİF ETTİ

  Neşe Düzel'in sorusu üzerine AK Parti'yi tarif eden Tuksal, "İktidarda kalmayı isteyen ve bunun için birçok şeyi mubah gören pragmatik bir parti bu. AK Parti'yi ilkeli bulmuyorum. Ne yapacağı kestirilemiyor. Programına göre davranan bir parti olmasını isterdim onun." dedi.


  Görüş Bildir