Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.361
2.60%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Hollandalı komedyen ölüme gitti

  Hollandalı kadın komedyen Lisanne Herder, ötanazi hakkını kullanarak hayatını sonlandırdı.
  • 22.09.2015 - 14:22
  Hollandalı komedyen ölüme gitti

  Hollandalı komedyen ölüme gitti #1

  Davetiyede yakınlarından kendisine, "kurtuluş günü"nde eşlik etmelerini istiyordu. 18 Eylül Cuma günü saat 15:45'de bulunmaları gereken adresi yazdı. Buluşma saati geldiğinde, sözü uzatmadan davetin amacını açıkladı: "Ötanazi hakkımı kullanıyorum." Spastik engeli olan ve yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdüren Lisanne, bir taraftan da sınır (borderline) kişilik bozukluğu ile mücadele ediyordu.

  İYİLEŞME UMUDU KALMADI

  Amatör olarak tiyatro çalışmalarını sürdüren 25 yaşındaki Lisanne Herder, 2011 yılında katıldığı yetenek yarışması sayesinde geniş kitlelerce tanındı. Yetenek yarışmasında kendisini "oturan komedyen" olarak tanıtan Lisanne, izleyicilerden büyük ilgi gördü. Yarışmada yarı finale kadar yükseldi.

  Hastalığı ilerledi Yarışmanın ardından tiyatro çalışmalarını sürdüren Lisanne Herder'in rahatsızlıkları da giderek ilerledi. Bir gözünü kaybetti. Kafasının içinde 29 ayrı ses duymaya başladı. Kendisinde iyileşme umudu göremeyen kadın komedyen, geçen yıl Aralık ayında ötanazi hakkı için başvuru yaptı. Ancak başvurusu kabul edilmedi. Ama o, bu konuda ısrarcı olmayı sürdürdü. Dördüncü başvurudan sonra doktorlar iyileşme umudu kalmadığını söyleyerek başvuruyu kabul etti.

  'MEKTUP ARACILIĞIYLA YAŞADIKLARINI ANLATTI

  Lisanne, 18 Eylül Cuma günü saat 15:45'de kendi isteğiyle ölme hakkını kullanmaya karar verdi. Bu nedenle de ailesi ve arkadaşlarını "kurtuluş gününe" çağırdı. Davetine katılanlara, daha önce kaleme aldığı mektup aracılığıyla yaşadıklarını anlattı: "Sözü fazla dolandırmayacağım. 2014 Aralık ayından beri ötanazi için uğraşıyordum." Bedensel olarak hızla geri gittiğini belirten Lisanne, "Benim bedenim hiçbir zaman olması gerektiği gibi değildi" dedi.

  Harika bir bedene sahip olmasa da geçen yıl Ekim ayına kadar olabildiğince normal bir hayat kurabilmek için uğraştığını anlatan Lisanne, kronik ağrılarla "dişi bir aslan gibi" mücadele ettiğini ancak doktorların tüm uğraşına rağmen iyileşme umudu bulamadığını yazıyordu. Gerek psikolojik gerekse bedensel şikayetlerle yeterince mücadele ettiğini düşünüyordu.

  Kendisine göre, yapılması gereken her şeyi yapmıştı. "Bu şekilde en azından daha fazla kendim kalarak ölmüş olurum" dedi. Hep mutlu olmak için çabaladığından, zaman zaman da bunu gerçekleştirdiğinden söz eden Lisanne, doktorların 4. başvurudan sonra ötanazi isteğini kabul etmesinden dolayı "şanslı" olduğunu vurguladı.

  Hollandalı komedyen ölüme gitti #2

  "KAVGA BİTTİ"

  Çok yorgunum. Ölümüne yorgun ve hazırım" diyen kadın komedyen, yakınlarına şu sözlerle veda etti: "Benim hayatım derin vadiler ve yüksek dağlarla doluydu. Kavga bitti. Yas tutup ağlayabilirsiniz ama ben bunu istiyorum ve ölmeme izin verildiği için mutluyum. Bunu unutmayın. Kocaman öpücükler..."

  Lisanne Herder, Cuma günü saat 15:45'de bu satırları okuduktan sonra ailesi ve arkadaşları tarafından ölüme yolcu edildi. Lisanne'nin nerede ve hangi yöntemle öldüğüne ilişkin bilgi verilmedi.

  Holland's Got Talents yarışmasının jüri üyesi, tanınmış şarkıcı Gordon, tüm fiziksel ve ruhsal sorunlarına karşın Lisanne'nin pozitifliği ile kendisini etkilediğini söyledi. Lisanne'i tanıdığından beri gösterilere çıktığını ve kişilik bozukluğu rahatsızlığını konu alan sunumlar yaptığını belirtti. "Nasıl biri olduğunu her fırsatta gösterdi" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir