Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
132.750
-4.24%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C
  Hüküm giyen Or'ların rütbeleri sökülecek

  Hüküm giyen Or'ların rütbeleri sökülecek

  Balyoz davası Türkiye'nin darbelerle hesaplaşmasının ilk örneğini oluşturdu
  • 22.09.2012 - 02:28

  Hüküm giyen Or ların rütbeleri sökülecek #1

  Balyoz Planı davasının sonuçlanmasıyla sivil yargının darbe girişimleriyle hesaplaşması yönünde önemli bir aşamaya gelinmiş oldu. Dava, konusu, yargılanan asker sayısı, komuta kademesinin hakim önüne çıkarılmış olması gibi yönleriyle Türkiye tarihinde bir ilki oluşturuyor. Kararın açıklanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti darbeler tarihiyle en büyük hesaplaşmalarından ilkini gerçekleştirmiş oldu.

  12 EYLÜL DARBESİ SANIK SANDALYESİNDE

  12 Eylül 2010'da yapılan referandum ile anayasanın geçici 15. maddesi kaldırıldı ve Milli Güvenlik Konseyi üyelerine yargı yolu açıldı. Daha sonra birçok kişi, Milli Güvenlik Konseyi'nin üyeleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sonrasında Evren ve Şahinkaya hakkında dava açtı. 6 duruşma yapıldı. Önümüzdeki günlerde, sağlık sorunları nedeniyle Evren ve Şahinkaya, video konferans yöntemiyle ifade verecek.

  28 ŞUBAT SORUŞTURULUYOR

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat süreci ile ilgili soruşturma başlattı. Emekli orgeneral Çevik Bir, emekli tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu askerler tutuklandı. 28 Şubat süreciyle ilgili soruşturma sürüyor. Ayrıca TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu kuruldu ve 1960-71, 1971, 1980 ve 28 Şubat darbeleriyle ilgili dönemin tanıklarını dinlemeye başladı.

  ERGENEKON DAVASI

  Ergenekon operasyonu, 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda el bombalarının ele geçirilmesiyle başladı. Emekli Orgeneral Şener Uygur, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu kişiler hakkında dava açıldı. Sanıkların Sanıkların 2003-2004 yıllarında mevcut hükumeti silah zoru ile devirip anti-demokratik yollarla devlet idaresini ele geçirmeyi planladığı ve bu çerçevede Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kod adlı darbe planları hazırladığı iddia edildi. 2008'de Silivri Cezaevi içinde yapılan mahkeme salonunda yapılan Ergenekon davası sürüyor.

  HÜKÜM GİYEN 'OR'LARIN RÜTBELERİ SÖKÜLECEK

  Balyoz davasında dün verilen ağır hapis cezalarının ardından gözler Yargıtay aşamasına çevrildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının Yargıtay tarafından onanması halinde hapis cezası alan emekli ve muvazzaf TSK personeli er statüsüne düşecek. Emekli generallerin rütbeleri sökülecek, madalya ve nişanları geri alınacak. Muvazzaf askerlere er iaşesi verilecek. Maaş ödenmeyecek. 20 yıl hapis cezası verilen emekli orgeneraller İbrahim Fırtına ile Çetin Doğan, Ergin Saygun, Şükrü Sarıışık ve emekli oramiral Özden Örnek'in madalya ve nişanları TSK'ya iade edilecek. Generallerin rütbeleri sökülecek, er statüsüyle emekli olmuş sayılacak. Ancak Emekli Sandığı tarafından ödenen maaşlarında bir değişiklik olmayacak. Hapis cezası alan general silahlarını da iade edecek. Tamamen sivil vatandaş sayılacak olan emekli generaller ve aileleri TSK'nın sağladığı lojman, orduevi gibi tüm sosyal haklarını da kaybedecek. Kararın kesinleşmesi ve infaz aşamasına geçilmesi halinde, YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı'nın ailesine yalnızca yakacak, giyecek ve yiyecek yardımı yapılacak. Balanlı'nın da rütbeleri sökülecek. Emekli Korgeneral Engin Alan, MHP'den İstanbul milletvekili adayı olmuş ancak seçimler yapılmadan tutuklanmıştı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde MHP İstanbul Milletvekili seçilen Alan, TBMM'de yemin edememişti. Milletvekili haklarının hepsini kullanabilen, danışman ve sekreteri bulunan Alan, maaşını da alıyordu. 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Engin Alan, TCK'ya göre, 13.5 yıl cezaevinde kalacak. Alan'ın cezaevinde kaldığı süre, cezasından düşülecek. İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının temyiz incelemesini, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi yapacak. Daire'nin, Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onaması halinde hapis cezalarının infazına geçilecek. Daire'nin kararı usul veya esas yönünden bozması halinde dosya İstanbul 10'uncu Ağır Ceza'ya geri gidecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir