Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
385.950
2.20%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Hükümet-İBB arasında 'Kanal İstanbul ve rant' tartışması

  Hükümet-İBB arasında 'Kanal İstanbul ve rant' tartışması

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un 'rant projesi' olduğunu söylerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise; ranta izin vermediklerini, bu projede de vermeyeceklerini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 19.12.2019 - 11:47

  İstanbul'da yapılması planlanan Kanal İstanbul üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile merkezi hükümetin tartışması devam ediyor.

  "RANTA MÜSAADE ETMEYİZ"

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili; "ÇED sürecinde sona yaklaştık, önümüzdeki hafta itibarıyla ÇED raporumuz çıkacak. O bölgede bir arazi takasına, arazi rantına müsaade etmeyiz, hiçbir projede de etmedik." diye konuştu.

  Hükümet-İBB arasında Kanal İstanbul ve rant tartışması ViDEO

  "BU BİR RANT PROJESİ"

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise; CHP'nin Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada; "Baktığımız nokta şu: ortada bir proje var yada yok emin değilim. Çünkü baktığınızda İstanbul'a servis edilen Kanal İstanbul projesinde bilinen tek şey; 3 boyutlu bir sunumda kanalın ortasında giden bir tane vapur yada şilep. Bu Kanal İstanbul şu işe yarayacakmış: Boğaz'dan geçen tehlike arz eden tankerler geçmeyecek. Bütünüyle bu sav üzerinden yürütülen bir sistem var. Televizyonlarda gösterilen projelerde ise; gördüğümüz manzarada ise 40-50-60 kat gökdelenler var. Nerede? Kanalın sağında solunda. Eee hani tehlike arz eden tankerler buradan geçecekti. Yine oraya esas olan raporlarda da bulunan: 1 milyon 200 bin nüfusun yerleşmesi. Aslında yine bu şehre ilave nüfus. Bu 2 milyonu bulur, çok kötü bir kentleşme. Bu bir rant projesi. İstanbul'un suyu, denizi tehlikede. Marmara Denizi, canlı türleri tehlikede. Tarım alanları heba oluyor, bunları konuşmuyoruz." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir