Hükümetten Muhteşem Yüzyıl açıklaması

Hükümetten Muhteşem Yüzyıl açıklaması

Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıl dönümü kutlamaları için başkent Tiran'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Tiran ofisi ve Tiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ni ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

"KANUNİ UYDURMA HİKAYELERLE TANITILIYOR"

TİKA Tiran ofisini ziyareti sırasında gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bozdağ, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Tartışmaların yapılması normal. Çünkü dizinin hem Türkiye hem Balkanlar hem de dünyanın diğer yerlerindeki izlenme oranı çok yüksek. Tabii, diziler tarihi karakterlerle alakalı olunca da tarihin gerçekleriyle uyuşması beklenir. Ancak Muhteşem Yüzyıl'la ilgili baktığımız zaman burada gerçeklerle örtüşmeyen pek çok sanal sahnelerle uydurma birtakım yönleriyle beraber tanıtılan bir Kanuni söz konusu. Kanuni'nin yaptıklarını doğru gösteren bir diziye kimsenin itirazı olmaz, olması da düşünülemez. Bizim itirazımız dizinin bizim tarihimizin gerçeklerine uymaması, gerçeklerden öte tarihe iftira içerecek pek çok özeli barındırması nedeniyledir. Yoksa bu diziyle alakalı değil, tarihi çarpıtan yaklaşımlarla ilgilidir."

"SÖYLEDİKLERİMİZ ÇOK AÇIK"

Türkiye'de medyada söz konusu diziyi eleştiren pek çok kişi olduğuna işaret eden Bozdağ, "Ancak başbakanımız konuştuktan sonra baktık ki bu eleştirenler farklı laflar söylüyorlar. Bizim söylediklerimiz çok açık. Doğrular ve gerçekler üzerine yapılan her dizi, elbette daha faydalıdır. Yalanlar ve iftiralar üzerine kurulan bir dizi de doğru bir yaklaşım ortaya koymuyor. Yani herkes bilmeli ki bu dizideki Kanuni'ye ait bilgilerin büyük bir kısmı yalan ve iftira üzerine kurgulanmıştır" diye konuştu.