Euro
15.2301
-0.47%
Dolar
13.4591
-0.35%
Altın
797.0320
-0.43%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
492.446
1.46%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Hulusi Akar: Rusya ile büyük oranda mutabakat sağladık

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ASELSAN ziyareti sonrası, "(İdlib'deki ateşkes) Rus askeri heyetiyle görüşmeler devam ediyor. Büyük oranda mutabakat sağladık" dedi.
  • AA
  • 12.03.2020 - 10:06
  • Güncelleme : 12.03.2020 - 10:06
  Hulusi Akar: Rusya ile büyük oranda mutabakat sağladık

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Bakan Yardımcıları Muhsin Dere ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile ASELSAN’ı ziyaret etti.

  Hulusi Akar: Rusya ile büyük oranda mutabakat sağladık #1

  "MUTABAKAT SAĞLADIK"

  Bakan Hulusi Akar, Rus askeri heyeti ile gerçekleştirilen görüşmelerde büyük oranda mutabakat sağlandığını belirterek, "(İdlib'deki ateşkes) Rus askeri heyetiyle görüşmeler devam ediyor. Büyük oranda mutabakat sağladık." dedi.

  Bakan Akar, ASELSAN'ı ziyaret etti

  5 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  Mehmetçik'in halkının ve ülkesinin güvenliği için kendisine verilen görevleri başarıyla yaptığını dile getiren Akar, “Şu anda Irak’ın kuzeyindeki faaliyetlerimiz devam ediyor. Önceki gün MİT ile koordineli bir şekilde Hava Kuvvetlerimizin yaptığı bir operasyonla, biri KCK’nın sözde yönetim kurulunda en başlardaki bir kadın olmak üzere 5 terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

  Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki çalışmaların da sürdüğünü aktaran Akar, "Orada Ruslarla, ABD’lilerle bir mutabakatımız var. Hem Ruslar hem ABD’liler mutabakata sadık kalıyor, bir yere kadar bizimle beraber gidiyorlar ama orada bir şekilde kontrol edemedikleri, kontrol etmedikleri, kontrol etmek istemedikleri birtakım gruplar var. Bunlardan da geçtiğimiz on gün içinde 100’e yakın YPG/PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Oraya girmeye teşebbüs ediyor, rahatı, huzuru bozmaya çalışıyorlar. 145 kilometre genişliği, 30 kilometre derinlikteki Pınar Bölgesi’nde TSK, atalarına yaraşır şekilde istikrarı oluşturup oradaki insanların insanca yaşamalarını sağlamak için bir çalışma içinde.” dedi.

  Hulusi Akar: Rusya ile büyük oranda mutabakat sağladık #2

  "HERKES HER AN HAZIR"

  Mutabakat kapsamındaki faaliyetlerin devam ettiğini dile getiren Akar, “Bunu iyi okumak, anlamak lazım. Bunun hem ülkemizin hem çevremizin hem de Suriye’de eza, cefa çeken kardeşlerimizin lehine olduğunu görmemiz lazım. Önceki gün Rusya Savunma Bakanı ile telefon görüşmemiz oldu, olumlu geçti. Rus askeri heyeti geldi, görüşmeler devam ediyor. Büyük oranda mutabakat sağladık. Şu anda saldırılar durdu, ateşkes devam ediyor. Sabırla, sükunetle olabildiğince dikkat ve hassasiyetle alanı takip ediyoruz. 15 Mart’ta M4 karayolunda ortak devriyeler başlayacak. Onların ayrıntılarını arkadaşlarımız konuşuyor. Dileğimiz bunun bir şekilde sürdürülebilmesi. Ateşkes bozulur, saldırılar devam ederse arkadaşlarımızın hepsi bu konuda talimatlı. Herkes her an hazır. Böyle bir şey olduğu takdirde biz bıraktığımız yerden başlamaya, onların da canını yakmaya devam edeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. İdlib’de tüm unsurlarımızla mevcudiyetimiz devam ediyor. Herhangi bir çekilme söz konusu değil, birliklerimiz, unsurlarımız yerlerini muhafaza ediyorlar.” dedi.

  Hulusi Akar: Rusya ile büyük oranda mutabakat sağladık #3

  "TÜRKİYE, ULUSLARASI ARENADA ÖZNE OLDU"

  TSK’nın Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki yoğun çalışmalarının da devam ettiğini vurgulayan Akar, “Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, uluslararası arenada özne olmuştur. Artık Türkiye’siz herhangi bir şekilde Orta Doğu, Kafkaslar, Doğu Akdeniz, Balkanlar, Ege’de problem çözemezsiniz. Türkiye'siz herhangi bir çözüm yapılamaz, yapılan çözümlerin kalıcılığı, geçerliliği yoktur, bunu herkesin anlaması lazım.” dedi.


  Görüş Bildir