Petrol
109.79
-2.37%
Euro
17.5306
0.82%
Dolar
16.6981
0.36%
Altın
970.95
-0.21%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
321.961
-4.39%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Hulusi Akar'dan Esad ve İdlib açıklaması

  Hulusi Akar'dan Esad ve İdlib açıklaması

  Hulusi Akar, Esad'ın İdlib'e yönelik saldırılarını durdurması için dünyadan ciddi ve somut destek gerektiğini söyledi.
  • AA
  • 11.02.2020 - 23:53

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Associated Press haber ajansına, İdlib'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Esad rejiminin İdlib'deki saldırılarını durdurması için NATO, Avrupa ve dünyanın ciddi ve somut destek sağlaması gerektiğini belirtti.

  "ASKERLERE DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE MİSİLLEME YAPMA TALİMATI VERİLDİ"

  Esad rejiminin gözlem veya askeri noktalara karşı herhangi bir eylem yapması durumunda, askerlere daha güçlü şekilde misilleme yapma talimatı verildiğini aktaran Akar, "Herhangi bir şey olursa misilleme olacak. Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi (İdlib'deki gözlem noktaları) oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler." dedi.

  Akar, Türkiye'nin İdlib'deki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacağını vurgulayarak, Türk askerlerinin Suriye'nin askeri noktalara saldırılarına karşı kuvvetli misilleme emri altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

  Hulusi Akar dan Esad ve İdlib açıklaması #1

  "REJİM UNSURLARININ DERHAL GERİ ÇEKİLMELERİNİ İSTEDİK"

  Türkiye'nin rejim güçlerinin daha önce üzerinde mutabık kalınan ateşkes anlaşmasındaki hatta geri çekilmesi ve stratejik önemdeki (M5) karayolunu terk etmesi için Rusya’ya Esad rejimi üzerindeki etkisini kullanması konusunda baskı yaptığını belirten Akar, "Rejim unsurlarının M5 karayolundan derhal geri çekilmelerini istedik ve bunu istemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

  "İNSANLARIN EVLERİNE DÖNMELERİNİ SAĞLAMASINI İSTİYORUZ"

  "(Rusya'dan) Bu rejim saldırılarını derhal durdurmasını, ateşkese uyulmasını ve bunun sonucunda da insanların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamasını istiyoruz." diyen Akar, Türkiye'nin İdlib'deki amacının 2018'de müzakere edilmiş olan ateşkes anlaşmasını (Soçi mutabakatını) desteklemek ve bir göç dalgasını önlemek olduğunu vurguladı.

  Milli Savunma Bakanı Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitmek üzere Ankara’dan ayrılmadan önce Türkiye'nin toplantıdan beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya da cevap verdi.

  Hulusi Akar dan Esad ve İdlib açıklaması #2

  AKAR, MÜTTEFİKLERE SOMUT HAMLE YAPMALARI KONUSUNDA ÇAĞRI YAPTI

  Akar, müttefiklerden beklentilerinin, Esad rejiminin Avrupa'yı ve ötesini tehdit edecek yeni bir mülteci dalgasını tetikleyecek İdlib'deki saldırganlığını durdurmak için "somut" hamleler yapması olduğunu belirtti.

  AKAR, DÜNYAYA İDLİB KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU

  İdlib'deki insani durumun, radikalleşmenin artmasına yol açacağı uyarısında da bulunan Akar, şunları kaydetti:

  "NATO ülkeleri, NATO, Avrupa ve dünya, bu (Esad rejiminin İdlib'deki saldırıları) konuya daha yakından bakmalı ve ciddi, somut destek sağlamalıdır. Evlerini ve ailelerini kaybeden insanlar çaresizlik içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu da radikallerin ellerini güçlendiriyor. Ve öyle ya da böyle radikalleşmenin önünü açıyor."

  Hulusi Akar dan Esad ve İdlib açıklaması #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir