Euro
14.2958
2.05%
Dolar
12.655
2.31%
Altın
725.11
1.69%
Borsa
1.787
0.58%
Bitcoin
732.600
4.33%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Hulusi Akar'ın şikayetçi olarak ifadesi alındı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın "şikayetçi" olarak ifadesinin alındığını bildirdi.
  • AA
  • 19.07.2016 - 04:47
  Hulusi Akar'ın şikayetçi olarak ifadesi alındı

  Akar

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Aydemir Taşçı, cumhuriyet savcısına verdiği ifadede, "Hiçbir şekilde Fetullah Gülen terör örgütü yapılanması içinde yer almadığını" söyledi. "Yurtta Sulh Konseyi" hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını savunan Taşçı, "Askeri darbe sonucunda benim mevcut görevime devam edeceğime dair bu konseyin aldığı karar vardır." dedi.

  YAKALANINCAYA KADAR KARARGAHTA KALDIM

  Darbe girişimi günü PKK'ya yönelik toplantı yaptıklarını, saat 20.00 sıralarında da kurumdan ayrılarak Devlet Mahallesi'ndeki evine gittiğini söyleyen Taşçı, "Yarım saat sonra Genel Sekreter Albay Veysel Kavak telefonla aradı, Hava Kuvvetleri Karargahına çağırdı. Oraya gittim ve cumartesi 15.30'da yakalanıncaya kadar karargahta kaldım. Karargah içerisinde yakalandım." beyanını verdi.

  "KİMSEDEN EMİR, TALİMAT ALMADIM"

  "Cumhurbaşkanını öldürmeye ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği" suçlamasını reddeden Taşçı, "Kimseden emir, talimat almadım. Çocuklarımdan birisi Hava Harp Okulu öğrencisidir.

  Benim yabancı ülke istihbarat teşkilatlarıyla herhangi bir bilgim yok. Sadece kişi olarak görüştüğüm, ODC isimli Amerikan temsilciliğinin başkanı olan Tuğgeneral ile görüştüm. Bu şahısla en son haziran başında görüştüm." diye konuştu.

  Taşçı, darbe teşebbüsü gecesi saat 23.00'ten itibaren televizyon bulunan yerde olduğunu bildirerek, "Cumhurbaşkanımızın, yetkili komutanlarımızın açıklamalarını basından takip ettim. Bulunduğum karargahın ilgili yerinden dışarı çıkmadım." dedi.

  AKAR'IN 'ŞİKAYETÇİ' OLARAK İFADESİ ALINDI

  Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında görevli bir cumhuriyet savcısının, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın "şikayetçi" olarak ifadesini aldığı öğrenildi. Savcının, ifade için Akar'ın yanına gittiği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir