Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
424.882
-1.27%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Hurşit Tolon tutuklandı

  Hurşit Tolon tutuklandı

  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon tutuklandı..
  • 10.01.2012 - 11:46

  Hurşit Tolon tutuklandı #1

  Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, ikinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tutuklanmasını talep etti ve mahkeme Tolon'un tutuklanmasına karar verdi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen ikinci ''Ergenekon'' davasının 148. duruşmasına başlandı. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, dava kapsamında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tutuklanmasını talep etti.

  MAHKEME KARARIYLA TUTUKLANDI

  Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, tahliye olduğu tarihten itibaren dava dosyasına dahil edilen belgeler ve delillerin kuvvetli suç şüphesi oluşturması gerekçesiyle Tolon'un tutuklanmasına karar verdi.

  'ALLAH BELANIZI VERSİN'

  Bu arada, mahkemenin kararını açıklamasının ardından Hurşit Tolon'un eşi Ayla Tolon'un, "Allah belanı versin!" diye bağırması dikkat çekti.

  "KAÇMADIM, BU TALEBİ HAK ETMİYORUM"

  Savcının talebinin ardından söz alan Tolon, "Sayın başkan, yüce heyet, ben huzurunuzda 4 gün yüce mahkemenizin ve savcılık makamının sorularına tüm samimiyetimle ve açıklıkla yanıt verdim. Ben hiçbir örgütün ne yöneticisi ne de üyesi oldum. 7 ayı aşkın süre tutuklu kaldım. İddianamede yer alan katıldığım toplantılardaki konuşmalarımın hiçbiri şiddet, cebir ve terör yöntemlerini içermemektedir. Toplantılara katılmanın sosyal yaşamıma uygun ve Anayasal hakkım olduğunu düşünüyorum. Ben sağlık durumum nedeniyle tahliye edilmedim. Yaşım ve sağlık durumum da buna gerekçe gösterildi. Ben duruşmalara geldim. Kaçmadım. Adli kontrol tedbirlerine uydum. Buradayım. Duruşmalara tekrar geleceğim. Bu talebi hak etmiyorum. Takdir yüce heyetinizin" dedi.

  Tolon'un avukaltarı da talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti duruşmaya karar için ara verdi. Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme Tolon'un tutuklanmasına karar verdi.

   

  

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir