Hüseyin Aygün serbest bırakıldı

Hüseyin Aygün serbest bırakıldı

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, yaklaşık 48 saat sonra Tunceli'nin Ovacık İlçesi'ne bağlı bir köyde serbest bırakıldı.

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Ovacık'ta serbest bırakıldığını ve kent merkezine getirildiğini açıkladı.

SAVCIYLA GÖRÜŞÜYOR

Taşkesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aygün'ün, Aşağı Torunoba civarında serbest bırakıldığını belirterek, "Şu anda Aşağı Torunoba Karakolu'nda. Herhangi bir sıkıntı yok. Bir sıkıntı olmadığını biliyoruz. Savcıyla görüşülüyor" dedi.

HÜSEYİN AYGÜN'DEN BASIN AÇIKLAMASI - TIKLA İZLE

Serbest bırakılan Aygün, karayoluyla Tunceli'ye döndü. Aygün'ü Tunceli'de büyük bir konvoy karşıladı. Taşkesen, "Yola çıktılar, helikopter talebimizi kabul etmediler, kendisi karakola geldikleri araçla yola çıktı" dedi. Güvenlik güçleri 3 helikopterle Aygün'ü havadan takip etti.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Hüseyin Aygün'ün serbest kalması sonrasında yaptığı açıklamada, "Aklıselim galip geldi" dedi.

Hüseyin Aygün'ün eşi Emine Aygün de, ''Çok mutluyum. Destek olanlara teşekkür ederim'' dedi.

2 PKK'LI YOLUNU KESTİ

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 12 Ağustos Pazar akşamı 17.00 sularında Ovacık'tan çıktıktan sonra 18.30 sıralarında Ovacık Tunceli yolunun 35'inci kilometresinde PKK tarafından kaçırıldı. Akşam gazetesi muhabiri Kadir Merkit ve danışmanı Deniz Tunç ile birlikte Ovacık'ta incelemelerde bulunan Aygün'ün yolu, ilçeden ayrıldıktan yaklaşık 80 dakika sonra 2 PKK'lı tarafından Tunceli'nin Fırtına Veli mevkisinde kesildi.

AYGÜN DİRENDİ

Ellerinde uzun namlulu silah bulunan 2 PKK'lının otomobili durdurduğu zaman Milletvekili Aygün'ün otomobilden inmek istemediği öğrenildi. Aygün'ün PKK'lı teröristlerle yörede konuşulan Zazaca dili ile konuşmak istediği, ancak PKK'lıların "Biz bilmiyoruz" demesi üzerine Türkçe konuştuğu belirtildi.

Aygün, PKK'lılara, "Arabadan inmeyeceğim, kaçırılma olaylarını doğru bulmuyorum. Ben milletvekiliyim, beni halk seçti. Vuracaksınız beni vurun, danışmanımı ve diğer arkadaşı bırakın" dedi. PKK'lılar Aygün'ün isteği üzerine yanındaki 2 kişiyi otomobille gönderdikten sonra milletvekilini yanlarına alıp yaya olarak ormanlık alana gittikleri öğrenildi.

Aygün'ün kaçırılmasının ardından milletvekilinin bulunması için bölgede hava ve karadan arama çalışmaları başlatılmıştı. Ancak Aygün'ün güvenliği gerekçesiyle arama çalışmalarına son verilmişti.