İçişleri'nden Valilikler'e 10 Kasım talimatı

İçişleri'nden Valilikler'e 10 Kasım talimatı

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valisine talimat verdi. Bundan sonra resmi törenlerde Atatürk anıtına çelenk sunmadan iki gün önce Valilik'ten izin alınacak.

48 SAAT ÖNCE İZİN

Yaklaşmakta olan 10 Kasım Atatük'ü anma günü öncesinde çelenk krizi yaşanmaması için Bursa Valiliği'nden uyarı yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada; "05 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği hükümleri uyarınca; Bursa Valiliği İl Kutlama Komitesi'nce alınan kararlar gereğince 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, siyasi partiler, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları, ilgili yönetmeliğin 2. maddesinin 6. fıkrası çerçevesinde 48 saat önceden Valiliğimizden gerekli izni almak kaydıyla çelenk koyabileceklerdir." denildi.

TÖREN BAŞLAMADAN ANITA KONULACAK

Açıklamada şu görüşe de yer verildi: "Belirtilen kurum ve kuruluşlara ait çelenkler, daha önceki yıllardaki uygulamaya paralel olarak resmi tören programı başlamadan Atatürk anıtına konulacaktır."