Petrol
110.87
1.61%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.751
2.35%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  İhsanoğlu: Gazze'ye ekmek göndermemiz lazım

  İhsanoğlu: Gazze'ye ekmek göndermemiz lazım

  Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamasında "Gazze'de bu büyük saldırılara uğrayan kardeşlerimize ekmek göndermemiz lazım" dedi.
  • 21.07.2014 - 00:51

  İhsanoğlu: Gazze ye ekmek göndermemiz lazım #1

  Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın Zeytinburnu Merkez Efendi Kabristanı'ndaki mezarını ziyaret etti. Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan İhsanoğlu, Gazze'ye yardım gönderilmesi konusunda "Gazze'de bu büyük saldırılara uğrayan kardeşlerimize ekmek göndermemiz lazım. Yani gıda, ilaç göndermemiz lazım. İnsani ihtiyaçları, barınma ihtiyaçları.." dedi.

  "ETKİSİ GÜNÜMÜZE KADAR DEVAM EDİYOR"

  Erbakan'ın kariyerinin hem Türkiye'de hem de uluslararası çevrede çok övüldüğünü dile getiren İhsanoğlu, şunları söyledi;

  "Siyasi bakımdan ezilmiş kitlenin, özellikle Anadolu'da uzun yıllar, terk edilmiş, kimsenin ilgilenmediği kitlelerle ilgilenmiş ve olanlara umut vermiş ve aktif siyasete katılmalarını sağlamıştır. Erbakan hocanın Türk siyasetindeki etkisi hala günümüze kadar devam ediyor. Bazıları onun bu durumunu inkar etmişlerdir ama Türk milleti vefakardır."

  İhsanoğlu: Gazze'ye ekmek göndermemiz lazım İZLE

  "BU SALDIRININ DURDURULMASI LAZIM"

  Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İhsanoğlu, Gazze'ye insani yardımların giremediğini, yaralıların ve cenazelerin çıkarılamadığının belirtilmesi üzerine, "Bu lanetli saldırının bir an evvel durdurulması için herkesin elinden geleni yapması lazım. Bu zalim ve gaddar saldırının durdurulması sırf ateşli ifadelerle, heyecanlı nutuklarla olmuyor" dedi.

  "İSRAİL SALDIRGANIN KENDİSİ"

  İhsanoğlu, uluslararası meselelerin çok karmaşık, hassas dengelere ve çok taraflı diplomasinin üretilmesine bağlı olarak ancak neticelenebileceğine dikkati çekerek, yardımların Gazze'ye ulaşması için iki yol olduğunu söyledi.

  "İsrail zaten saldırganın kendisi. O zaman tek yol güneyden kalıyor. Yani yardımların Mısır'dan gelmesi lazım. Mısır'la da tabii münasebetlerin iyi olması lazım gelir ki, o kapıları size açsınlar. Böyle bu kapıları açmadıkları zaman o zavallı insanlara yardımı nasıl götüreceksiniz?" ifadelerini kullanan İhsanoğlu, kendisinin İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteriyken, bölgeye çok yardım götürdüğünü aktardı.

  "EKMEK GÖNDERMEMİZ LAZIM"

  İhsanoğlu, ancak bunu sessizce ve gerekli uluslararası kuruluşlarla, Mısır hükümetiyle, makamlarıyla değişik taraflarla yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

  "Gazze'de bu büyük saldırılara uğrayan kardeşlerimize ekmek göndermemiz lazım. Yani gıda, ilaç göndermemiz lazım. İnsani ihtiyaçları, barınma ihtiyaçları... Evleri başına yıkılıyor. Bu zalim, gaddar saldırı ilk defa olmuyor. Buna benzer 2008-2009 senesinde oldu. Bunun çıkış yolları bellidir. Ama bu çıkış yollarını aramak için insanların biraz sakin kafayla, serin kanlılıkla düşünmesi lazım. Ben değişik konuşmalarımda beyan ettim, Güvenlik Konseyi, oradan bir şey çıkmıyor. Eğer Güvenlik Konseyindeki veto sahibi ülkelere baskı yapıp o vetoları kaldırabilirlerse o zaman Güvenlik Konseyinden istediğimiz kararları çıkarabiliriz. İcabında oraya barış gücü gönderebiliriz. Ama bu maalesef bugün için mümkün olmuyor. O bakımdan bu konudaki beyanatı, ona göre değerlendirmek lazım."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir