İkinci yüz nakli operasyonu tamam

İkinci yüz nakli operasyonu tamam

Antalya Akdeniz Üniversitesi'ndeki Türkiye'nin ilk yüz naklinin ardından Türkiye'yi gururlandıran bir haber de Ankara Hacettepe Üniversitesi'nden geldi. Sabah saatlerinde başlayan yüz nakli operasyonu 17.50 itibariyle sona erdi ve operasyonun başarılı geçtiği açıklandı. Geçirdiği kazada hayatını kaybeden N.K'nın yüzü, 5 yaşında televizyonun patlaması sonucu yüzünün yüzde 70'i hasar gören 25 yaşındaki Cengiz Gür'e nakledildi. İlk yüz nakli olan Uğur Acar'dan sonra Türkiye'nin ikinci yüz nakli kahramanları N.K ve Cengiz Gür oldu.

İkinci yüz nakli operasyonu tamam

NİYET ÇOK ÇOK İYİ AMA TAŞIMA ÇAĞDIŞI

İzmir'de bir trafik kazası geçiren hastanın beyin ölümü gerçekleşince yakınları yüzü dahil tüm organlarını nakil için bağışladı. Bu haberi alan Hacettepe uzmanları derhal İzmir'e uçtu. Bağışçının yüzü, iki kolu ve bacakları nakledilmek üzere alındı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde bu organlar özel olarak kutulandı. Yine özel uçakla Ankara'ya oradan da Hacettepe Üniversitesi'nin kapısına kadar getirildi. Doktorlar, hasta bakıcılar tüm hastane seferberdi. Ancak kötü bir sürpriz oldu. Organ kutularından birinin taşıma sırasında altı çıktı ve yere düştü. Görevliler anında müdahale etti. Ancak akıllara, ‘Keşke bu tür hayati organların taşınmasında karton kutular yerine daha özel araç gereç kullanılsa' sorusu geldi.

Foto Galeri için tıklayın...

İKİNCİ YÜZ NAKLİ 25 YAŞINDAKİ CENGİZ GÜR'E

Antalya Akdaniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Uğur Acar'a Türkiye'nin ilk tam yüz naklinin yapılmasının ardından ikinci yüz nakli, Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleşiyor. İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki N.A.'nın 2 kolu, 2 bacağı ve yüzü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde getirildi. Yüz nakli, 25 yaşındaki Cengiz Gür'e yapılıyor.

YENİ YÜZÜYLE SPİKER OLMAK İSTİYOR

Türkiye'de ikinci tam yüz naklinin yapıldığı Cengiz Gül'ün en büyük hayalinin ekranda haber sunmak olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde başlayan ameliyat halen devam ederken, hastane önünde yakınlarının heyecanlı bekleyişi de sürüyor. Gül'ün yakınlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş ve basın mensubu da hastane önünde beklemeye devam ediyor. Gazetecilerle sohbet eden Gül'ün halası Münevver Oral, canlı bağlantı yapan televizyon muhabirlerine, "Cengiz'in en büyük hayali kamera karşısına geçip haber okumak. Umarım bu ameliyattan sonra hayaline kavuşur, şimdi bir adım daha yaklaşıyor. Hayat dolu, kendisiyle barışık biri. Bundan da başarılı olacağına inanıyoruz" dedi.