Petrol
111.39
-0.58%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
483.944
1.30%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  İl Emniyet Müdürü Osman Ak 17 yıl önce engellenmişti

  17 yıl önce FETÖ'yü deşifre eden ve ilk "haşhaşiler" tanımlamasını yapan Osman AK, yıllar sonra haklı çıkmanın gururunu yaşıyor.
  • 22.07.2016 - 11:21
  İl Emniyet Müdürü Osman Ak 17 yıl önce engellenmişti

  zong

  Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)” mensuplarının 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi kalkıştığı darbe girişimi, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Osman Ak’ın 17 yıl önce hazırladığı emniyet içindeki “Fetullahçılar” raporunu ve cemaate yönelik ilk “Haşhaşi” benzetmesini hatırlattı.

  İstihbarattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Osman Ak, Türkiye genelinde birçok ilde görevli çok sayıda emniyet mensubu hakkında “Fetullahçılar (Işık Tarikatı Mensubu)” diye rapor hazırlamış, 9 Şubat 1984-26 Şubat 1988 dönemi arasında Zonguldak Valisi olarak da görev yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Saim Çotur tarafından savunması istenmişti.

  CEMAAT RAPORU NEDENİYLE AKTİF GÖREV ALAMADI

  Osman Ak için dönüm noktası, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ve ekibinin, teşkilat içindeki Cemaat yapılanmasının araştırılması ile görevlendirilmesi oldu. 1998’deki bu çalışmada onlarca polis şefi, Cemaat’le bağlantılı olarak rapor edildi. Rapor dışarı sızınca kıyamet koptu. Saral ve Ak’ın ekibi için bundan sonra her şey tersine döndü. Bir yandan rapor tartışılırken, aynı anda Ankara Emniyeti’nde Osman Ak’a bağlı istihbaratçıların 8’inci katta özel bir büro oluşturarak başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere birçok kurum ile sivil toplum kuruluşları, gazeteciler, hakim ve savcılarla birlikte 963 kişiyi dinledikleri iddia edildi. “Telekulak skandalı” olarak basına yansıyan bu olaydan sonra Cevdet Saral, Osman Ak ve onlarca polis şefi, Ankara Emniyeti’nden uzaklaştırıldı. Haklarında açılan dava ise yıllar sonra beraatla sonuçlandı. Ancak Yargıtay, bu beraat kararını bozdu. Bazı yasal düzenlemelerin ardından yargılama durduruldu. Telekulak davasında iddianameyi hazırlayan dönemin savcısı Nuh Mete Yüksel, emekli olduktan sonra yazdığı kitapta oyuna geldiğini belirterek, Cevdet Saral ve Osman Ak’tan özür diledi.

  İLK “HAŞHAŞİ” BENZETMESİNİ KULLANMIŞTI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paralel yapılanmaya dönük kullandığı “Haşhaşi” benzetmesini de yıllar önce Osman Ak yapmıştı. Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 2001 yılında görülen Fetullah Gülen davasında tanık olarak dinlenen Ak, Cemaat yapılanmasının silahlı bir örgüt olduğunu savunarak, “Devlet içindeki yapılanma, Hasan Sabbah’ın ‘Haşhaşi’ isimli örgütlenmesine benzemektedir” demişti. Ak, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından tam 15 yıl aradan sonra Zonguldak Emniyet Müdürü olarak atandı.

  İŞTE O BELGE...

  İl Emniyet Müdürü Osman Ak 17 yıl önce engellenmişti #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir