Euro
9.7179
0.47%
Dolar
8.076
0.23%
Altın
460.02
-0.08%
Borsa
1.39
-1.27%
Bitcoin
463.501
1.31%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C
  İlber Ortaylı bu kez ağzını bozdu

  İlber Ortaylı bu kez ağzını bozdu

  Yeni Şafak'ın Atatürk'ün zehirlenerek öldürülmesine ilişkin yayınladığı belgelere kızan Tarihçi İlber Otaylı, ağzını bozdu.
  • 08.04.2015 - 11:15

  vergi.jpg

  Yeni Şafak'ın, Atatürk'ün zehirlendiği iddialarına ilişkin yayınladığı belgeler, İlber Ortaylı'yı kızdırdı. Ünlü tarihçi, belgeleri kocakarı lafları olarak yorumlayıp hakaret etti.

  İşte İlber Ortaylı'nın Yeni Şafak muhabiri ile yaşadığı diyalog:

  MİLLETİMİZ APTAL APTAL KONUŞUR

  İlber Bey merhaba. Yeni Şafak gazetesi olarak bir belge yayınladık. Gazeteyi görme şansınız oldu mu?

  Onu bana söylediler. Şimdi ben ona bakacağım. Belge melge yaramaz. Çocukluğumdan beri böyle numaralar duyarım. Bunlar kocakarı laflarıdır. Bizim milletimiz tarih bilmez. Böyle aptal aptal konuşur. Sizin gazete ne düşünür bilmem ama sen ismini karıştırma ileride senin için iyi gazetecilik olmaz.

  BİR TANE HERİF VAR...

  Az önceki konuşmamızda bazı konular tabudur dediniz… Neyi kastettiniz?

  Ben tabu mabu demedim. Bunlar sizin anlamayacağınız şeydir. Bunların hepsi mahalle dedikodusu. Her şeye bulaşmayın. Bunu gazeteler çok yapıyor. Kendine göre yeni Türkiye kuruyorlar. B.. kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle geri zekalılar olmadan kurulabilir ancak. Nereye baksan cahil. Bir tane herif var (Engin Ardıç). Eski solcu, alkolik, geri zekalı… O da konuşuyor. Git başka tarih kitabı oku hayvan. Baban seni Fransız okuluna yollamış. Lisan biliyorum diyorsun git başka dilde oku. Herif okul kitabıyla tarih yazıyor geri zekalı. Hiçbir memlekette olmaz böyle bir şey anladın mı? Sizde iyi bir gazeteci olmak istiyorsanız böyle aptal işlere karışmayın. Şöhretiniz en başından düşer.

  DEDİKODULARLA UĞRAŞAMAM

  Belgeleri inceleyecek misiniz?

  Belgeleri incelemeyeceğim, istemem. Böyle dedikodularla uğraşmam. Gazeteler mi yazacak tarihi? Siz sadece haber yazın daha iyi edersiniz. Gazetelerde haber yazılır, tarih yazılmaz. Siz gördünüz mü hiç Avrupa gazetelerinde tarih yazıldığını? Herkesin kendi işi ve metodu vardır. Gazeteler doğru dürüst haber yazsın. Halk bu belgeleri bilmiyor…

  PİYASADAKİ BAZI GERİ ZEKALILAR...

  Sen tarih belgesinden anlamazsın kızım. Git doğru dürüst gazete oku. Mesleğe girmişsin madem lisan bilmen lazım. Haftada iki üç tane yabancı gazete okuman lazım. Adamlar bu işi nasıl yapıyor görmen lazım. Bu böyle olmaz. Benden sana tavsiye. Piyasadaki bazı geri zekalılar lisan bilerek tutunuyorlar. Nagehan gibi karılar. Öyle bir kötü örnek de var önünüzde ama… Bunun şartı budur, lisan bileceksin. Her hafta ciddi gazeteleri okuyacaksın. Gazeteciliği böyle yavaş yavaş öğreneceksin. Böyle şeylere hiç girişmeyin bunlar iyi şeyler değil. Benden sana nasihat.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir