İlhan Kılıç: Erbakan yaşasaydı serbesttim

İlhan Kılıç: Erbakan yaşasaydı serbesttim

28 Şubat döneminin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli General İlhan Kılınç, "Bizim dönemimizde Erbakan ve Çiller çok başarılı görev yaptılar. Sayın Erbakan'ın askerle arası çok iyiydi. Askerle bir sorunu yoktu" dedi.

28 Şubat davasının 4. duruşması dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutukluluk durumunun ayda bir gözden geçirilme zorunluluğu nedeniyle, iddianamenin okunması kesildi ve sanıkların tutukluluğa itirazları dinlendi. Mahkeme tahliye taleplerini dile getirebilmeleri için sanıklara beşer dakikalık süre verdi.

ERBAKAN AMİRİMDİ

Eski Orgeneral İlhan Kılınç, Bakanlar Kurulu Kararnamesi'yle göreve atandığına ve sicil amirinin başbakan olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bana Genelkurmay Başkanı dahil başkası emir veremezdi. Suç varsa üstleniyorum, ama MGK'da hükümeti çalıştırmama gibi bir suçlamayla hiçbir ilgimiz yoktur. Askere değil, hükümete bağlı çalıştım. Türkiye'de psikolojik harekât konusundaki yetkili kişi, tek patron başbakandır. Psikolojik harekât planlarını bizzat başbakan imzalar. Başbakan dışında kimse bunu imzalayamaz. Bazı örtülü işler vardır; başbakan imzalı kâğıt verir; iş bitince kâğıdı geri alır.

"YAŞASAYDI SERBESTTİM"

Bana başbakan ve cumhurbaşkanı dışında genelkurmay başkanı dahil kimse emir veremez. Başbakan'ın müsaadesi olmadan faaliyette bulunamam. Bizim dönemimizde Erbakan ve Çiller çok başarılı görev yaptılar. Sayın Erbakan'ın askerle arası çok iyiydi. Askerle bir sorunu yoktu. Benim tek şanssızlığım amirimin ölmüş olması. Eğer rahmetli olmasaydı, o da bunları anlatırdı."