Petrol
86.75
-0.25%
Euro
19.5058
0.56%
Dolar
18.6386
0.04%
Altın
1.066
0.63%
Borsa
5037
1.20%
Bitcoin
323.693
1.36%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  İlker Başbuğ: Kanal İstanbul olursa Trakya'yı savunamayız

  İlker Başbuğ: Kanal İstanbul olursa Trakya'yı savunamayız

  Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kanal İstanbul projesinin, olası bir işgalde Trakya bölgesinin savunmasını zorlaştıracağını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 20.12.2019 - 04:36

  Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Habertürk'te Mehmet Akir Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir' programına konuk oldu.

  İlker Başbuğ, Kanal İstanbul projesinin hayata geçirilmesi halinde, Trakya bölgesinin savunmasının zayıflayacağını belirterek şunları söyledi:

  "MONTRÖ'YÜ RİSKE SOKAR"

  "Montrö’yü nasıl riske eder? Montrö’nün son iki maddesi 28 ve 29. maddesi. 28. maddesi Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve durdurulmasıyla ilgili. Bazı maddelerin değiştirilmesiyle ilgili de 29. madde. Uluslararası hukukta bir kural var, koşullarda değişiklik olması."

  "Siz Kanal İstanbul’u yaptığınız zaman koşullarda bir değişiklik yaratıyorsunuz. Montrö’nün dışında ayrı bir yapılanma. Koşullarda değişiklik olması durumunda taraflar bu anlaşmaya son verme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip. İlgili yerlere müracat edecekler. Diyecekler ki, ‘Kanal İstanbul koşullarda değişiklik yarattı’. O zaman Montrö’yü kaldıralım, yeni bir sistem belki. O zaman haydi yeni bir konferans. Daha kötüsünü de yaratabilir. Koşullarda önemli bir değişiklik oluyor."

  İlker Başbuğ: Kanal İstanbul olursa Trakya'yı savunamayız

  "TRAKYA İKİYE BÖLÜNÜYOR"

  "Türkiye’ye olacak bir saldırı. Ben devlet adamı olarak olabilecek gibi düşünmem lazım. Olabileceğine yönelik senaryoları hazırlamam lazım. Bir saldırı olursa ben Trakya’yı nereden savunacağım? Mümkün olduğu kadar en ileriden savunacağım."

  "Kanal İstanbul olursa Trakya ikiye bölünüyor. Bu Trakya’yı en ileride savunma yapacak birlikleri olumsuz etkiler yapar. Anadolu’dan gelecek veya Kanal’ın doğusundan gelecek lojistik akışlar. Takviye kuvvetleri. Ankara’daki birliği gerekirse Trakya’ya getireceksiniz. Trakya’da nereden geçeceğiz? Bunlar düşman atışlara, tahriplere hassas mı? Düşman ilk önce oraları tahrip edecek sizin lojistik akışınızı engellemeye çalışacak. Biz Trakya’yı en ileriden savunacağız. Kanal İstanbul’la Trakya’yı bölüyorsunuz. Geriden gelecek hareketleri engelliyorsunuz. Bu doğru bir şey değil."


  Görüş Bildir