Euro
11.1906
1%
Dolar
9.6017
1.07%
Altın
553.94
1.6%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.864
-1.60%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  İmamoğlu ile Yıldırım ulaşım projelerini anlattı

  İmamoğlu ile Yıldırım ulaşım projelerini anlattı

  Binali Yıldırım, "Ulaşım benim işim tevazuya lüzum yok" deyince Ekrem İmamoğlu, "Sanki Cumhurbaşkanı ve yetkililere haksızlık yaptığını düşünüyorum" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 17.06.2019 - 00:08
  • Güncelleme : 17.06.2019 - 00:08

  23 Haziran seçimleri öncesinde Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım, ortak yayında karşı karşıya geldi.

  İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan adaylar, ulaşım projelerini anlatmaya başladı.

  AK Parti'nin İBB adayı Binali Yıldırım, sözlerine "Ulaşım benim işim, tevazuya lüzum yok." diye başladı ve projelerini sıraladı.

  Binali Yıldırım'ın ardından CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, projelerini sıraladı.

  İmamoğlu, bu sırada Binali Yıldırım'ın sözlerine ince bir göndermede bulunmayı ihmal etmedi: "Sayın Yıldırım 'benim işim' dedi saygıyla karşılıyorum. Sanki sayın Cumhurbaşkanı ve yetkililere haksızlık yaptığını düşünüyorum."

  ADAYLARIN ULAŞIM PROJELERİ

  BİNALİ YILDIRIM: Ulaşım benim işim, tevazuya lüzum yok. Türkiye'nin her tarafını bölünmüş yolla donattık, hava yolunu halkın yolu yaptık. İstanbul'un birinci derdi ulaşımı. Marmaray, Üçünkü Köprü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Yolu, Osmangazi Köprüsü'nü, dünyanın en büyük havalimanını yaptık. Biz 2024'e kadar insanların trafikte yarım saat kazanmalarını sağlayacağız. Baba evine yarım saat önce gidecek. Yapacağımız raylı sistemleri. 518 kilometreye çıkaracağız. Her yıl minimum 50 kilometre raylı sistem yapacağız. Metroların payı süre sonunda yüzde 48'e çıkacak. Bugün yüzde 18. Yüzde 30 artmış olacak. Burada ciddi yatırım var. Ankara metrolarını, İzmir İZBAN'ını yaptık. Edindiğimiz tecrübelerle bunu kolayca yapabiliriz. Bilmiyorum Ekrem Bey Marmaray'ı kullandı mı? Yakın zamanda Marmaray'ın banliyo hattını yaptık. Bu şekilde ciddi anlamda metrobüste biraz rahatlama oldu. Ama asıl metrobüsü rahatlacağımız şey Beylikdüzü'nden Söğütlüçeşme'ye giden hattı otonom ve akıllı araçlarla değiştireceğiz, kapasiteyi yüzde 50 arttıracağız. Bu güzergahta bir otoyol daha yapacağız. Kuzey Marmara ile TEM arasında olacak. Levent'tle Mahmutbey arasındaki metroyu bu sene sonu açmış olacağız.

  Binali Yıldırım'ın İstanbul için ulaşım çözümleri VİDEO

  İmamoğlu ile Yıldırım ulaşım projelerini anlattı #1

  EKREM İMAMOĞLU: Servis işinde tahdidi biz vadettik. Şu anda vekaleten benim başkanlığım döneminden sonra vali bey var. Büyükşehir belediyesi süreci bizim sürecimizde. Biz bütün aktörleriyle beraber çalışacağız. Az önce ulaşım indirimlerini söyledik. İBB sorumluluğunda. Hiçbirisi bizim halk otobüslerine, şirketlere mal edilmeyecek. Biz şehir içinde kalan gişelerin şehir dışına aktarılması konusunda fizibilite çalışmalarını değerlendiriyoruz. Sayın Yıldırım 'benim işim' dedi saygıyla karşılıyorum. Sanki sayın Cumhurbaşkanı ve yetkililere haksızlık yaptığını düşünüyorum. Ama İstanbul'u halledemediler. Durakta bekleme süresi 20 dakikayı aşan bir kent. 1 saati aşan yerler var. Günde 91 dakika trafikte geçiyor. İstanbul'u bütünleşik olarak biz çözeceğiz. Evet ben Marmaray'dan geçtim, çok teşekkür ediyorum. 70'lerde fizibiletisi başlayan bir proje çok teşekkür ederim. 2004'de 45 kilometre aldıkları metro hattı 170 kilometreye oluştu. Sadece senede 8,5 kilometre yaptılar. Beylikdüzü metrosu hala biliyor. Deniz ulaşımı yüzde 10'lardan yüzde 3'lere düştü. Bu şehirde 500 kilometre bisiklet hattını, yaşam vadilerinden, fünüküler hatlarıyla destekleyeceğiz. TEM'de kuracağımız megabüsle metrobüs hattını rahatlatacağız.

  Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul için ulaşım çözümleri VİDEO


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir