İngiliz basınında savaş çığırtkanlığı

tahir elçi

Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerine önceki gün top atışı başlatan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), saldırılarını sürdürdü. Hatay'dan da Suriye rejim güçlerine de atış yapan TSK'nın, 17 saatte 100 atış yaptığı ve 50 hedef vurduğu belirtildi. TSK'nın önceki gün Suriye'deki PKK/PYD hedeflerine yönelik başlattığı operasyon yabancı basında da geniş yer buldu. Özellikle İngiliz basını, sınırdaki gerilimi "Türkiye Suriye'de savaşa hazırlanıyor" şeklinde yorumladı. İşte o haberler:

"TÜRKİYE KANLI SAVAŞA DAHİL OLUYOR"

THE TIMES: Türkiye kanlı savaşa dahil oluyor. Ankara'nın Kürt sorununu güç kullanarak çözmesinin zamanı değil.

THE GUARDIAN: Kürtlerin bölgedeki siyasi boşluğu fırsat bilmesinden endişe eden Türkiye, Kürt mevzilerini vurarak Suriye'deki savaşın içine biraz daha çekildi. Ankara, YPG'nin, sınırında otonom bir devletçik kurmasından endişe ediyor. Ülke aslında YPG'yle yakın bağları olduğu söylenen ayrılıkçı örgüt PKK'yla savaşıyor.

FINANCIAL TIMES: Ankara, ABD'nin bombardımanı durdurması çağrılarını dinlemiyor. YPG defalarca uyarılmıştı. YPG ateşkeste daha fazla toprak gasp etmeye çalışıyor. Türkiye'nin harekete geçmiş olması kimseyi şaşırtmamalı.

THE INDEPENDENT: Ateşkes yürürlüğe girmeden önce Türkiye, Kürt güçleri 2 gündür top ateşine tutuyor. Suriye'de 5 yıldır devam eden savaş, komşu ülkelere sıçramakla kalmadı, uluslararası çekişme alanına dönüştü.

THE DAILY TELEGRAPH: Türkiye ile Rusya arasındaki tarihi gerilim, kapılarındaki savaşla daha da şiddetlendi.