İngiliz Economist'ten Erdoğan'ı kızdıracak bir yazı daha

İngiliz Economist'ten Erdoğan'ı kızdıracak bir yazı daha

İngiliz Economist dergisi, bu haftaki sayısında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin irdelendiği bir analizi sayfalarına taşıyor. Dergi, "Erdoğan'ın önceliği cumhurbaşkanı olma hırsı değil, evini düzene sokmak olmalıdır" yorumunu yapıyor.

Haftalık Economist dergisinin bugün piyasaya çıkan sayısında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin irdelendiği bir analiz yer alıyor.

TERS TEPEN HIRSI

"Erdoğan'ın ters tepen hırsı" başlığıyla yayımlanan analizde, Başbakan Erdoğan'ın 'Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olmaya fazla odakladığı' ve 'otoriter eğiliminin giderek arttığı' yazıyor.

Dergi, Erdoğan için "Türkiye'nin Atatürk'ün ölümünden sonraki en etkileyici lideri" yorumun yaparken Erdoğan'ın liderliği döneminde Türkiye'nin ekonomik durgunluk ve siyasi tıkanıklıktan çıktığını, bölge için de 'esin kaynağı' olduğunu ifade ediyor.

Ekonomik büyüme yavaşlasa da Türkiye'nin diğer Akdeniz ülkeleri gibi krize sürüklenmediği vurgulanırken kadın hakları ile Kürt haklarında da gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekiliyor.

ERDOĞAN'IN 4 BÜYÜK SORUNU

Dergi, Erdoğan'ın 2011 seçimlerinde üçüncü defa seçilmesinin şaşırtıcı olmadığını belirtse de son döneminde, 'kanser olduğu iddiaları, Gülen cemaati ile anlaşmazlıklar, tırmanan Kürt sorunu ve Suriye'deki savaş' nedeniyle zorlandığını yazıyor.

Erdoğan için "Otoriter eğilimi giderek arttı" ifadesini kullanan dergiye göre bu, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminin sona ereceği 2014 yılında cumhurbaşkanı seçilme hırsından kaynaklanıyor olabilir.

YENİ ANAYASA SÜRECİ BAŞARISIZ MI OLDU?

Yeni anayasa oluşturma sürecinin de tıkandığı ifade edilen analiz şöyle devam ediyor:

"Erdoğan'ın hırsının, yeni demokratik anayasa oluşturma sürecini baltaladığı söyleniyor. Meclis komitesinin anayasa taslağı hazırlaması gerekiyordu ancak bu başarısız oluyor gibi görünüyor."

"Birçokları, Erdoğan'ın başbakanlıktan sonra cumhurbaşkanı olabilmek için AK Parti tarafından cumhurbaşkanlığı konumunun gücünü arttıracak bir proje hazırlanmasını istediğinden şüpheleniyor. Mecliste üçte iki çoğunluğa sahip olamadığı için yeni bir anayasanın referandumdan geçmesi gerekiyor."

Erdoğan döneminde PKK ile gizli görüşmeler yapıldığının ortaya çıktığı hatırlatılırken, Erdoğan'ın daha sonra güç kullanmaya yöneldiği ve binlerce Kürt eylemcinin tutuklandığı yazıyor.

Yazıda, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da "Türkler ve Kürtler arasındaki bağ giderek zayıflıyor" sözlerine yer veriliyor.

GAZETECİLER ÖĞRENCİLER CEZAEVİNDE

Medya ve hükümet ilişkisine de değinen Economist dergisi, medya patronlarının hükümetle ilişkilerini kaybetmek korkusuyla muhalif gazetecilerin işine son verdiğini yazıyor.

Çoğu PKK üyesi olmakla suçlanan Kürtlerden oluşan en az 80 gazetecinin cezaevinde olduğu belirtiliyor. Dergi, yine aynı suçlamayla binlerce öğrencinin de demir parmaklıklar ardında olduğuna dikkat çekiyor.

Dergiye göre laik kesim de Erdoğan'ı 'İslamcı köklerine dönmekle suçluyor. Yazıda, Erdoğan'ın 'din odaklı milliyetçiliğinin aşırı sağcı ve muhafazakâr seçmenleri' çekme amacında olduğu yorumu yapılıyor.

Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere desteğinin eleştirildiği belirtilen analizde birçok generalin cezaevinde olduğu hatırlatılırken 'ordunun sessiz kaldığı, Erdoğan'ın destekçilerinin bile Suriye kumarını sorgulamaya başladığı' yazıyor.

ÖNCELİĞİ KENDİ EVİNİ DÜZENE KOYMAK OLMALI

Dergi analizi şu sözlerle sonlandırıyor:

"Son anketlere göre Türklerin yalnızca yüzde 17'si Avrupa Birliği üyesi olabileceklerine inanıyor. Birçokları ülkelerinin bölgesel bir savaşa saplanmasından korkuyor. Erdoğan, kamuoyunun havasını koklamakta ustadır, fakat popülaritesi giderek azalıyor. Önceliğinin, cumhurbaşkanı olma hırsından çok, tüm Türk vatandaşlarını destekleyecek bir anayasa ile evini düzene sokmak olmalıdır."