Petrol
110.79
0.01%
Euro
17.268
1.36%
Dolar
16.0752
0.94%
Altın
965.13
1.72%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
475.308
-1.15%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti

  Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti

  Abdulmehdi, milletvekillerinin yeni bir hükümet seçebilmesi için istifasını meclise sunacağını duyurdu.
  • AA
  • 29.11.2019 - 15:56

  Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 350'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

  Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında, İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

  İSTİFA KARARI ALDI

  Tüm bu yaşananların ardından, Başbakan Adil Abdulmehdi'den istifa geldi. Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, Şii dini merci Ali es-Sistani'nin "ülkenin kaosa sürüklenmemesi" çağrısına uyduğunu dile getirdi.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #1

  MECLİS'E SUNACAK

  Güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanmasıyla kan gölüne dönen ülkede, Büyük Ayetullah Sistani'nin hükümet değişikliği çağrısına uyan Başbakan Adil Abdulmehdi, milletvekillerinin yeni bir hükümet seçebilmesi için istifasını meclise sunacağını duyurdu.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #2

  IRAKLI ŞİİLERİN LİDERİ İSTİFAYA İŞARET ETMİŞTİ

  Abdulmehdi'nin açıklamasından hemen önce, Iraklı Şiilerin en üst dini merci Büyük Ayetullah Ali es Sistani, liderlik değişikliği için çağrı yapmıştı. Hükümetin son iki ayın olaylarıyla başa çıkma becerisinde görünmediğini dile getiren Sistani, "Görevdeki hükümeti ortaya çıkaran meclis, tercihlerini yeniden değerlendirmeli ve Irak'ın çıkarlarının gerektirdiğini yapmalı." demişti.

  Irak'ın Zikar kentindeki gösterilerde 25 kişi öldü VİDEO

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #3

  SİYASİLER DESTEK VERDİ

  Irak'taki Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani'nin meclise yaptığı "şeffaf ve özgür seçim" çağrısına, Şii siyasi liderler ve partilerden destek geldi.

  BİRİNCİ PARTİDEN ACİL İSTİFA ÇAĞRISI

  Mecliste 54 milletvekiline sahip birinci parti konumundaki Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, dün yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı gösterilerde daha fazla kan akmaması için hükümete acilen istifa etme çağrısında bulunmuştu.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #4

  İKİNCİ PARTİDEN SES YOK

  Irak Meclisi'nde 47 milletvekiline sahip 2'nci parti konumundaki Fetih Koalisyonunun lideri ve İran'a yakın Haşdi Şabi Komutanlarından Şii politikacı Hadi Amiri'den ise konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #5

  Şİİ LİDERE İLK DESTEK VEREN ÜÇÜNCÜ PARTİ

  Meclis'te 42 milletvekiline sahip en büyük 3'üncü parti konumundaki Nasr Koalisyonu lideri eski Başbakan Haydar el-İbadi de, Sistani'nin çağrısına ilk destek veren isimlerden biri olmuştu.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #6

   

  MUHALEFET PARTİSİNDEN TOPLANMA TALEBİ

  Irak Meclisi'nde 19 milletvekiline sahip ve muhalefet cephesinde bulunan Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim de yazılı açıklamasında, Sistani'nin çağrısında sözünü ettiği adımların uygulamaya konulması için meclisin ivedi bir şekilde toplanması gerektiğini belirtmişti.

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #7

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #8

  Irak ta Başbakan Adil Abdulmehdi istifa etti #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir