Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
583.275
-0.64%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  İş dünyası seçimi yorumladı: Sonuca saygı duyulmalı

  Tek parti iktidarını bitiren seçim sonuçlarının dönüm noktası olduğunu düşünen iş dünyasının beklentisi hükümet formüllerinin netleşmesi..
  • 08.06.2015 - 10:22
  İş dünyası seçimi yorumladı: Sonuca saygı duyulmalı

  İş dünyası seçimi yorumladı: Sonuca saygı duyulmalı #1

  HDP'nin Meclis'e girmesini demokrasi açısından kazanım gören iş dünyasının ortak mesajı şu: "Sonuca saygı duyulmalı."

   

  BARIŞ VE UZLAŞMA İÇİN ÖNEMLİ ADIM

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın genel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi şöyle: "Türkiye seçmeni, dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuştur. Bu, Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

  REFORMLARA ODAKLANALIM

  TÜSİAD YİK Başkanı ve Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, şu değerlendimeyi yaptı: "Öncelikle Türkiye için hayırlı olsun. Son derece zorlu bir dönemin ardından vatandaş görüşünü beyan etti ve bu da koalisyona işaret ediyor. Demokrasi kazandı herkes saygı duymalı. Gergin dönemden sonra Türkiye'nin sorunlarını çözecek bir hükümet oluşturulması lazım. Bir an evvel hükümet kurularak demokratik ve ekonomik reformların hayata geçirilmesi önemli."

  YATIRIMCI ETKİLENİR

  Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yaptığı açıklamada, "Muhtemelen azınlık hükümeti kurulur ve belli bir süre sonra erken seçime gidilir. CHP, MHP ve HDP'nin bir arada olması zor. Şartlı destek veya koalisyon gibi olur. Yeni vekiller ve seçilenler halk adına sorumluluk alıyorlar. Sağduyuyla hareket etmeleri halkın beklentisidir" yorumunu yaptı. Eli taşın altında olanların her zaman faturayı ödeyenler olduğunu da kaydeden Kibar, "Tabiki tüketiciyle, halkımızla bu faturayı ödüyorlar. Sanayici, iş dünyası, yatırımcı potansiyel volatiliteden en fazla etkilenen kesim olacak" dedi.

  REFORM PROGRAMI AÇISINDAN ÖNEMLİ

  Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın da seçim sonuçlarının Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek şunları kaydetti: "Demokrasi kazandı. Buradan çıkan koalisyona herkesin saygı duyması lazım. Ortaya çıkacak koalisyon ülkenin reform programının hayata geçirilmesi açısından son derece önemli. Seçim sonuçlarını tüm liderlerin çok iyi değerlendirmesi lazım."

  HER KESİM TEMSİL EDİLİYOR

  Mudo Onursal Başkanı Mustafa Taviloğlu, seçim sonucunda Meclis'e 4 partinin girdiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Her kesimin temsil edilmesinden, Kürtlerin de temsil edilmesinden memnunum. Halk, kamuoyu tercihini belli etti. İnşallah Türkiye bu sonuçtan hayırlı çıkar. Türk halkı, Anadolu halkı sağduyuludur. Barış ve huzur istiyor memleket. Bundan sonra da huzur için, kalkınma için çalışmalı herkes."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir